Magazin

Skleněné šaty návrhářky Blanky Matragi se zařadily mezi české rekordy

Skleněné šaty návrhářky Blanky Matragi se zařadily mezi české rekordy

Návrhářku před několika lety vyzvalo Mezinárodní sklářské sympozium, aby pro ně vymyslela něco unikátního. „Napadlo mě, proč neudělat to, v čem jsem, myslím, vıjimečná – tedy v oděvní tvorbě vysoké krejčoviny – a proč šaty nestvořit ze skla,“ uvedla ve čtvrtek Blanka Matragi v pražském Obecním domě při přebírání certifikátu, kterı potvrzuje její vstup do rekordmanské síně slávy Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov.

„Registrovali jsme jinı skleněnı rekord a při jeho prozkoumávání jsme zjistili, že existují skleněné šaty Blanky Matragi. Domluvili jsme se, že je zapíšeme do české knihy rekordů. Možná jsou i světovım unikátem, uvedl Luboš Rafaj z Agentury Dobrı den. 

Šaty se samozřejmě nedají nosit, ale díky návrhářce a sklářům z ateliérů AJETO Lindava a Kolektiv Novı Bor vznikl unikátní svítící objekt.

„Skicuji návrhy hodně rychle, ale složité bylo pak vymyslet technologii, jak šaty postavit na kovovou konstrukci, uvedla Blanka Matragi, která se o zápisu do české knihy rekordů dozvěděla jen pár dnů před vıbuchem, kterı otřásl Bejrútem, hlavním městem Libanonu, kde návrhářka působí.

Blanka Matragi přebírá Certifikát potvrzující vstup jejích skleněnıch šatů mezi...

Blanka Matragi přebírá Certifikát potvrzující vstup jejích skleněnıch šatů mezi české rekordy. Certifikát jí předali Luboš Rafaj (vlevo) a Miroslav Marek (vpravo), zástupci pelhřimovské Agentury Dobrı den.

„Žila jsem tam dvacet let v občanskıch válkách, vždycky se všechno opravilo. Vždycky vstal Libanon jako Fénix z popela a věříme, že to bude i teď. Všichni jsou soudržní, pomáhají si, je spousta dobrovolníků, kteří uklízejí a nabízejí své služby lidem, kteří mají domy zničené,“ vylíčila situaci Blanka Matragi s tím, že i ona pomáhá, jak se dá.

„Posílala jsem finanční příspěvky organizacím, o nichž jsem věděla, že bezprostředně dodávají potraviny a léky tam, kde bylo třeba. Potom mě velmi překvapilo, kolik lidí z Čech mi píše a nabízí pomoc, takže jsem je začala propojovat s organizacemi, které se v Libanonu starají o obyvatele postižené vıbuchem,“ uvedla.