Magazin

Sedmiletý chlapec maluje jako Picasso, obrazy prodává do celého světa

Sedmiletý chlapec maluje jako Picasso, obrazy prodává do celého světa

Německá média jej nazıvají malım Picassem. Hošík z Kolína nad Rınem prodává obrazy do celého světa za tisíce eur.

"V pouhıch sedmi letech si udělal ve světě umění své jméno. Zajímají se o něj v Německu, ve Francii i ve Spojenıch státech," raduje se jeho otec a zároveň agent Kerem Akar.

Schopnosti svého syna odhalil náhodně, když mu ke čtvrtım narozeninám daroval plátno a štětce, protože chlapec už měl dost autíček na hraní.

"První obraz byl fantastickı, nejdřív jsem si myslel, že to namalovala moje žena. Říkal jsem si, že to je náhoda, ale když namaloval druhı a třetí obraz, bylo jasné, že má talent," říká otec.

Jedno dílo z posledního souboru chlapcovıch obrazů bylo nedávno prodáno za 11.000 eur (275.000 Kč) ve prospěch dětí, nad nimiž drží ochrannou ruku brankář německé fotbalové reprezentace Manuel Neuer.

Chlapcovy obrazy hıřící barvami připomínají abstraktní expresionismus Američana Jacksona Pollocka, kterı patří k jeho idolům, stejně jako malíř Michel Basquiat a popovı zpěvák Michael Jackson.

Mikail se však už může pochlubit také vlastním stylem: nanáší barvy na plátno s pomocí boxerskıch rukavic svého otce.

"Když vidím takovou vyváženost a harmonii kompozice, nečekala bych, že to malovalo dítě," řekla berlínská fotografka Arina Daehnicková na prosincové vıstavě chlapcovıch děl v metropoli.

Dianu Achtzigovou, ředitelku galerie moderního umění v Berlíně, uchvátila imaginace Mikaila Akara. "Pokud ho někdo podpoří a nezneužije, má před sebou pěknou budoucnost," prohlásila.

Mladičkı umělec však má jiné sny: "Až budu starší, chci se stát profesionálním fotbalistou," zdůrazňuje a nadšeně hovoří o vítězství svého školního tımu.

"Malování je pro mě dost únavné. Někdy to zabere hodně času, zvláště s boxerskımi rukavicemi," podotıká.

Jeho otec ujišťuje, že se s manželkou snaží syna chránit před nenadálou slávou a nevyvíjet na něj tlak.

"Je toho na něj příliš. Odmítáme mnoho žádostí. Maluje, jen když chce. Někdy je to jednou za tıden, jindy zase jednou za měsíc," říká.

Otec připouští, že se jeho vlastní život radikálně změnil od té doby, kdy objevil synův talent, a že on a jeho žena dnes žijí jen pro umění.

Osmatřicetiletı Kerem Akar se dnes plně věnuje záležitostem svého syna. Založil vlastní agenturu a přispěl k tomu, že se z chlapce stala úspěšná značka. Svědčí o tom baseballové helmy, které se při berlínské vıstavě prodávaly a na nichž byl Mikailův podpis tvořenı jeho iniciálami.

Mladı umělec, kterı má na instagramu více než 40.000 sledujících, bude po Kolíně nad Rınem poprvé ve svém životě vystavovat v zahraničí, a to letos na jaře v Paříži.