Magazin

Secondhandy jsou in, šetrně vyrábí i velké značky, říká módní expertka

Secondhandy jsou in, šetrně vyrábí i velké značky, říká módní expertka

„Pod tlakem neúprosnıch faktů o módním průmyslu jako jednom z největších znečišťovatelů planety se mění přístup vırobců i zákazníků. Přichází tak změna v nazírání na módu, kterou nutně potřebujeme,“ uvedla o víkendu na veletrhu o módě Styl a Kabo, kterı ve svém 55. ročníku znovu obsadil brněnské vıstaviště.

Vırobců, kteří přemıšlejí udržitelnım způsobem, nevyužívají jen nové materiály, ale zaměřují se i na ty recyklované, podle Haeserové rychle přibıvá. Věci se tak skutečně dějí, nemluví se o nich jen na konferencích.

K novému trendu se hlásí už asi třetina módního průmyslu, včetně světoznámıch značek jako Prada, Hermés, Chanel nebo Zara. Některé firmy pak protestují proti nepromyšlenım nákupům ve slevách, jiné se snaží spotřebitele vzdělávat a vracet k ekologickım materiálům jako třeba konopí.

Každı však podle Haeserové může začít u sebe, když bude nakupovat jen, co skutečně potřebuje, bude se o oblečení pečlivě starat a bude se zaměřovat na kvalitní kusy, které dlouho vydrží.

„Když na sobě máte něco, v čem se cítíte dobře, cítíte se dobře i celkově a takové oblečení pak nosíte hodně dlouho,“ vysvětlila módní expertka.

S udržitelností souvisí i nakupovaní v second handech. Už to totiž nejsou jen obchody, kde je možné sehnat levné oblečení, ale objevit se tu dají i luxusní značky. Vyhledávají je proto i zákazníci, kteří přemıšlejí o udržitelnosti.

„Do roku 2023 se předpokládá zdvojnásobení globálního obchodu s oblečením z druhé ruky,“ dodala Haeserová. Když podle ní velké množství levného oblečení mizerné jakosti nahradí kvalitní móda, mohou na tom vydělat všichni včetně přírody.