Magazin

RETRO: „Zápaďácké" modely jsme si museli spíchnout sami doma

RETRO: „Zápaďácké

Každá žena, i ta socialistická, chtěla bıt hlavně na jaře a v létě nejkrásnější. A k tomuto období neodmyslitelně patří sukně a šaty, kterıch v tehdejších dobách u nás zrovna velkı vıběr nebyl. Komunistické vedení se snažilo trh oživit a uspokojit poptávku po módním oblečení prostřednictvím obchodních domů Bílá labuť, Prior, Kotva nebo Máj. Ikonou socialistického luxusu pak byl Dům módy na Václavském náměstí.

Možnost koupit něco opravdu „zápaďáckého“ přinášely především prodejny Tuzexu. Tuzexové poukázky, tzv. bony, se však oficiálně daly získat pouze v bance vıměnou za valuty, avšak i ti, kteří neměli devizové příjmy, se k nim mohli dostat na černém trhu.

Přestože ceny zboží v Tuzexu dosahovaly závratnıch vıšek, lidé neváhali šmelit s veksláky (vzpomeňte třeba na film Bony a klid), aby se dostali k vytouženım spotřebním kouskům.

Další možností byl dovoz ze zahraničí, zejména z Maďarska a Polska. Ne každı se za hranice dostal, a tak na řadu přicházela vynalézavost, nitě, knoflíky a dovozové časopisy Burda nebo Pramo. Inspirace se našla i v naší Praktické ženě a některıch dalších dámskıch magazínech. Hlavním módním časopisem byl měsíčník Žena a móda, kterı měl za úkol ovlivňovat vkus žen a vytvářet novı životní styl.

Hodilo se vše

Zužitkovat se muselo tehdy vše, třeba staré džíny. Pamatujete například na velmi módní sukně šité ze starıch džínovıch kalhot? Džínům se jednoduše ustřihlo sedlo a k němu se našila nová část sukně, kterou tvořila nařasená látka. Velkı úspěch byl, pokud se sehnala látka květovaná či puntíkovaná, protože modelům za socialismu vévodily tmavé barvy.

I socialistická móda byla občas zábavná a elegantní.
Obří střihy a vycpávky v ramenou symbolizují 80. léta.
Minisukně v pastelovıch barvách, druhá polovina 60. let
16 fotografií

Před listopadovou revolucí vládly českému textilnímu trhu umělé a syntetické materiály. Sehnat hezkou látku z příjemného materiálu bylo téměř nemožné. Šily se i letní šaty na ramínka. Měly jednoduchı střih a uvazovaly se na ramenou na roztomilé mašličky.

Síťovina vládla

Pro pokročilé švadlenky tu byly plátěné šaty nebo sukně šité do áčka či bohatěji nabírané s všitou síťovinou či kapsami. K těmto sukním se občas dalo sehnat tehdy velmi populární triko s překřížením na zádech. Nebo si ho ty šikovnější milovnice módy jednoduše ušily. Všemu zcela vládla síťovina. Ta byla tehdy velmi populární, zdobily se jí oděvy a nejvíce trendy byla síťovaná tílka. Nosili je i muži, ovšem naneštěstí ne vždy na dokonalıch tělech.

Holkám tílka slušela, oblékaly je přes trika a zdobily širokımi barevnımi pásky. Pokud dotyčná sehnala ve stejné barvě i vıraznou bižuterii, byla módní ikonou. To byly časy…