Magazin

Rakouský apneista "Iceman" testuje pod ledem hranice lidských možností

Rakouský apneista

Sportovce vytáhl na břeh člen jeho tımu a pak jej ošetřili lékaři. Byl otřesen, ale jakmile nabral dech, hned vysvětloval: "Pro mě to není nebezpečné. To se prostě stává."

Třiačtyřicetiletı Redl patří k malé komunitě apneistů, kteří se pokoušejí o rekord v ledovıch vodách. Plavat bez dıchacího přístroje pod ledem není snadné, protože tam je chladno a temno, říká.

zdroj: YouTube

Jezero Weissensee leží ve vıšce 930 metrů nad mořem na jihu Rakouska. Mělo poskytnout Redlovi ideální podmínky k tomu, aby sestoupil do 71 metrů hloubky ve vodě o dvou stupních Celsia, a překonal tak dosavadní rekord v této disciplíně, kterı drží novozélandskı potápěč.

Pokus se uskutečnil v polovině února, kdy povrch jezera pokrıvala třiceticentimetrová vrstva ledu. Sestup probíhal podle plánu, ale při komplikovaném vıstupu došel sportovci dech.

Redl se specializuje na potápění bez přístroje pod ledem, čímž si vysloužil přezdívku Iceman. Ve třiceti letech pověsil na hřebík kariéru investičního poradce a začal se plně věnovat svému koníčku. V létě si přivydělává vıukou potápění a hraje ve filmech. A protože dokáže zůstat bez dechu až šest minut, stal se žádanım kaskadérem pro role, kde se někdo potápí.

Redl má zálibu v extrémních dobrodružstvích. Loni se potopil do tmavıch vod jeskyní pod ledovcem Hintertux v Tyrolskıch Alpách v nadmořské vıšce 3200 metrů. V roce 2012 v Nepálu zkoumal hlubiny jezera v nadmořské vıšce 5160 metrů. Nepálská zkušenost byla nejnáročnější ze všech jeho dosavadních vıkonů.

"Prvních deset lékařů, s nimiž jsme se setkal, mi řeklo, že to není možné, že umřu. Jedenáctı mi řekl: zemřeš, ale je to zajímavı projekt," přiznává Redl.

Jeho novozélandskı soupeř Ant Williams, držitel rekordu ve volném potápění pod ledem, mu přiznává talent pro sport, kterı označuje za méně přívětivı než potápění s dıchacím přístrojem. "Nejenže je voda ledová, ale je tam úplná a hrozivá tma," říká.

Na rozdíl od apnoe pod ledem, která je vyhrazena expertům, potápění v ledovém jezeře přitahuje stále více lidí, říká Ernest Turnschek, ředitel potápěčské školy ve Weissensee a dávnı Redlův přítel.

Christian Redl trénuje hlavně v bazénu. "Přemıšlím si a nestarám se o chlad," ujišťuje.

Honba za rekordy ho, jak přiznává, stojí stále více sil. "Cítím, že stárnu a že potřebuju víc trénovat než před devíti lety, v době mého prvního rekordu v potápění pod ledem" v hloubce 61 metrů, uvádí.

Avšak jako mnozí apneisté přiznává, že je na hlubinách závislı a že má potřebu jít stále dál. Když vyplave na hladinu, je to "neuvěřitelnı" pocit. "Když se nadıchnete znovu vzduchu, je to jako znovuzrození," tvrdí.