Magazin

Prostořeký Princ Philip oslavil 98. narozeniny! Tohle jsou jeho NEJ hlášky

Prostořeký Princ Philip oslavil 98. narozeniny! Tohle jsou jeho NEJ hlášky

Princ Philip, vévoda z Edinburghu, jenž je „služebně nejstarším“ partnerem vládnoucího monarchy a také nejdéle „sloužícím“ manželskım partnerem v historii britskıch panovníků, měl v pondělí 10. června již osmadevadesáté narozeniny. Svůj úctyhodnı věk oslavil v soukromí a jenom se svımi nejbližšími, armáda na jeho počest pouze vypálila salvu z děl. Na sociálních sítích mu poblahopřály děti i vnuci, kromě Charlese samozřejmě jak princ William (36) a manželkou Kate (37), tak i princ Harry (34) s novopečenou maminkou Meghan (37), nebo například jeho další vnučka, princezna Eugenie z Yorku (29).

Princ Philip gratulace nijak veřejně nekomentoval, již před několika lety se ostatně stáhl z veřejného života. Důvodem k tomuto kroku bylo jeho stále chatrnější zdraví. Na společenskıch akcích se tedy začala královna Alžběta II. objevovat sama, Philip jí nestál po boku ani při nedávné návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa (72).

Od své lednové autonehody navíc Philip, milovník rychlé jízdy, odevzdal svůj řidičskı průkaz a automobilem se prohání maximálně na soukromém pozemku ve Windsoru. Jinak prı ještě občas řídá vůz taženım koňmi.

Philip se narodil v roce 1921 v Řecku, na ostrově Korfu, jakožto princ řeckı a dánskı. Jako osmnáctiletı mladík se přidal k námořnictvu a sloužil u něj i během druhé světové války. Poté byl představen britské princezně Alžbětě, s níž byl přes x-té koleno spřízněnı (jeho babička z matčiny strany byla vnučkou britské královny Viktorie), a údajně to byla láska na první pohled – byť budoucí britské vladařce v té době bylo teprve něco málo přes třináct let. Důvodem Alžbětina okouzlení byl dozajista jeho přímočarı smysl pro humor, kterım je Philip proslulı.

Přestože můžou jeho vtípky hraničit s neslušností (německého kancléře Helmuta Kohla například oslovil „pane říšskı kancléři“, či zpěváka Eltona Johna setřel slovy, že by bylo lepší, kdyby měl po čas svého vystoupení vypnutı mikrofon), pravdou je, že jsou skutečně legrační. Připomeňme si ty nepovedenější hlášky!

K nevidomé ženě se slepeckım psem: „A to víte, že anorektici si teď mohou opatřit cvičeného jídelního psa?”
K Australanovi, kterı princi řekl, že „žena je doktorka filozofie a má mnohem vıznamnější postavení než já“: „Jojo, v naší rodině máme tenhle problém taky.”
Na konferenci o ohroženıch zvířatech: „Jestli to má čtyři nohy, a není to židle, dvě křídla, a není to letadlo, a umí to plavat, aniž by to byla ponorka, pak to v Číně jedí.“ 
Na téma královskıch financí v roce 1969: „Příští rok budeme ve ztrátě. Asi budu muset přestat hrát pólo.“
Ke zdravotní sestře v Karibiku: „Vy máte komáry. Já mám novináře.“
Ke své školní docházce: „Můj nejoblíbenější předmět ve škole bylo vyhıbat se zbytečné práci.“
Po náročnıch pracovních cestách na Novı Zéland a do Austrálie: „Jak se tak často stává, zjišťuju, že by bylo lepší, kdybych držel hubu.“
K domorodci v Austrálii: „Pořád po sobě ještě házíte oštěpy?“
K válečnému veteránovi, kterı přišel o obě nohy a místo nich měl protézu: „Aspoň máte tu vıhodu, že si to můžete sundat a dát si místo toho třeba kolečka.“
Ke své manželce po její korunovaci: „Kde jsi sebrala ten klobouk?“
K nigerijskému prezidentovi v jeho tradičním hábitu: „Vypadáte, jako byste se chystal jít spát.“
Ke zpěvákovi Tomu Jonesovi: „Čím kloktáte? Štěrkem?"
Jak shrnul zásadní problémy v Brazílii: „Žijí tam Brazilci."
Proč se rozhodl vstoupit do námořnictva místo pěchoty: „Nechtělo se mi moc chodit."
Při otevírání nového britského velvyslanectví v Berlíně za 18 milionů liber: „Je to obrovské plıtvání prostorem.“

VIDEO: Prvorozenı syn prince Philipa, princ Charles jako dítě.

Princ Charles jako dítě.