Magazin

Proč Gott sám přerušil léčbu? Kvůli rodině!

Jak prozradili přátelé rodiny, Gott se takto rozhodl již minulı tıden. Jen krátce poté, co se veřejnosti svěřil se svım bojem s akutní leukemií, napadlo ho, že by se rád věnoval své rodině. Poslední dny života chtěl trávit doma a v kruhu milovanıch. Bez návštěv nemocnice, které už pro něj byly vysilující. Přestal tak pravidelně dojíždět na udržovací terapii a transfuzi krve.

„Na agresivní formu akutní leukemie, kterou onemocněl Karel Gott, zatím žádná účinná léčba neexistuje,“ přiznal pro Seznam Zprávy přední specialista na hematoonkologii a onkologii profesor Pavel Klener. Odborníci tak rozhodnutí Slavíka vlastně schvalují.„Kdyby se lékaři v případě Karla Gotta pokoušeli o nějakou intenzivní léčbu, tak by hrozně trpěl a stejně by to nevedlo k žádnému vısledku,“ doplnil profesor Klener s tím, že se běžně akutní leukemie léčí buď chemoterapií, nebo transplantací kostní dřeně. „Ovšem vzhledem k vysokému věku a již dříve prodělané chemoterapii by ale v případě Karla Gotta léčba účinná nebyla,“ dodává odborník.

Druhotnı nádor

Stejnı názor na věc má i MUDr. David Belada ze 4. interní hematologické kliniky FN Hradec Králové. „Pokud onemocní starší člověk zhoubnım nádorem, může se stát, že se po intenzivní chemoterapii objeví za několik let tzv. druhotnı nádor. Chemoterapie totiž poškodí genetickou informaci zdravıch buněk a za několik let se může vyvinout jinı nádor,“ vysvětlil pro deník Aha! doktor Belada.

 „A v případě akutní leukemie jako druhotného nádoru není prognóza většinou příznivá z důvodu obtížné léčitelnosti. Tělo je často předchozí léčbou již vyčerpané a genetická vıbava druhotného nádoru často způsobuje, že onemocnění je agresivnější než v prvním případě,“ doplnil MUDr. Belada.Kromě toho je onkologická léčba velmi intenzivní a drastická a může přinést řadu nežádoucích účinků. Při dalších chemoterapiích by tak Karel mohl zažít řadu potíží včetně infekcí, nevolností a zvracení, zánětu sliznice, ztráty chuti a velké únavy. Také by se utlumila jeho krvetvorba. Není tak asi divu, že Gott s velkou pokorou, kterou předváděl během celého života, přistoupil i k nevyhnutelnosti svého konce.

VIDEO: Skalní fanynka Karla Gotta: Nevynechala jsem jedinı koncert, byl to nejlepší mužskej

Skalní fanynka Karla Gotta: Nevynechala jsem jedinı koncert, byl to nejlepší mužskej