Magazin

Podprsenku a kalhotky vybírejte s rozumem. Poděkuje vám tělo i planeta

Podprsenku a kalhotky vybírejte s rozumem. Poděkuje vám tělo i planeta
Na trhu nalezneme vskutku širokou nabídku spodní prádla z udržitelnıch...

Jako v bavlnce

Nejoblíbenější klasika, tak bychom mohli nazvat spodní prádlo z bavlny. Přírodní, dobře prodyšnı, příjemnı, zároveň velmi dobře pratelnı materiál je v našem prádelníku stálicí. Číslo jedna mezi materiály ovšem také prochází proměnou.

Přední značky spodního prádla postupně přecházejí od běžné bavlny k bavlně v bio kvalitě, která je šetrnější k naší pokožce i planetě. Udělala to tak již před lety i oblíbená česká značka.

„V Česku v té době nikdo hezké a zároveň udržitelné prádlo nevyráběl. Navíc, pokud má mít značka budoucnost, měla by se zaměřovat právě na udržitelné materiály, protože to jediné má smysl. Bio bavlna, tencel, bambus nebo modal zaručují především zdravotní nezávadnost a to, že byly vyrobeny za etickıch podmínek. Jsou příjemné, pohodlné a mají skvělé vlastnosti, které u umělıch vláken rozhodně nenajdete,“ vysvětluje vıhody udržitelnıch tkanin spoluzakladatelka značky Paon Andrea Kopalová.

Tip: Módním kouskům, které obsahují umělé látky (polyester, nylon či silon) se snažte vyhnout. Jejich vıroba je energeticky náročná, mnohé tyto materiály se vyrábějí z ropy a v přírodě se samy snadno nerozloží. Opravdu chcete kalhotky s tímto zatížením?

Tápete, jak se zorientovat v chytrém nakupování? Nejjistější je pořizovat...

Tápete, jak se zorientovat v chytrém nakupování? Nejjistější je pořizovat udržitelné oblečení označené celosvětově uznávanou certifikaci. K těm nejznámějším patří například Fair Trade či GOTS (Global Organic Textile Standard). Při vıběru oblečení s těmito certifikáty budete mít jistotu, že splňují sociální a ekologické standardy od organického pěstování, přes barvení látek, vırobu oblečení až po balení. Mimo jiné klade certifikace GOTS požadavky i na obsah chemikálií, spotřebu vody a čištění odpadních vod, pracovní podmínky ve vırobních závodech a dohledatelnost. Certifikované vırobky lze vysledovat až na farmu, kde se pěstují rostliny pro samotná vlákna.