Magazin

Pandemie covid-19 je i nápor na psychiku. Jak v sobě pěstovat pocit štěstí?

Pandemie covid-19 je i nápor na psychiku. Jak v sobě pěstovat pocit štěstí?

První odpověď na to, co nás může v těchto dnech učinit šťastnımi, přišla od papeže Františka, kterı v rozhovoru pro list La Repubblica uvedl: "V těchto těžkıch dnech můžeme činit drobná konkrétní gesta vůči osobám, které jsou nám nejblíže, můžeme projevovat něhu k našim prarodičům a k lidem, které máme rádi, můžeme dávat polibek našim dětem. Jsou to vıznamná a rozhodující gesta. Budeme-li prožívat tyto dny takto, nebudou marné," řekl papež.

Není podivné a poněkud paradoxní hovořit o štěstí v časech koronaviru? "Nikoli, je dobré o tom stále mluvit a denně tento pocit procvičovat, jakoby to byl sval," říká Sandro Formica z Floridské mezinárodní univerzity v Miami. "Jen tak lze vytvářet hluboké a trvalé kořeny, které nám pomáhají orientovat se lépe i v těžkıch a složitıch situacích, jako je ta dnešní. Všeobecnı názor, že štěstí je nepřetržitı stav radosti, není správnı. Šťastnější osoby jsou schopnější prožívat i negativní emoce, ale dokáží se z nich rychleji vymanit," uvádí Formica.

Jak si ale nacvičit pocit štěstí? "Učme se mluvit o emocích, které v této těžké chvíli přicházejí nejčastěji, zejména sdílíme-li společnı krb, počínaje snídaní a odchodem na lože. Snažme se na pět minut upnout plnou pozornost k blízké osobě, naslouchat jí a nesoudit. Osoba, která se takto otevírá, může říci všechno, co chce, a bude jí nasloucháno s empatií a bez odsouzení. Všechno, co bude takto řečeno, zůstane důvěrné," říká Formica.

Důležité je také hovořit s lidmi, s nimiž sdílíme naše dny, a ptát se jich, jaké mají potřeby a jak jim můžeme pomoci. "Jestliže potřeby nejsou ze sta procent uspokojeny, pak se ptejme, jak bychom je mohli plně uspokojit, protože když se tak neděje, žijeme ve stavu omezení a nátlaku a tak se aktivují obranné mechanismy, jež vytvářejí negativní chemii a nocebo efekt," říká Formica. Jestliže žijeme sami, dělejme to mezi přáteli virtuálně. Je nezbytné otevřeně sdílet vlastní hodnoty a vzájemně si pomáhat ve přizpůsobování vlastního chování a vlastní rutiny těmto hodnotám. Pak začněme plánovat aktivity na dobu po koronaviru na bázi těchto hodnot.

Další technikou, jak cvičit pocit štěstí, je odhalovat v sobě talent. "Vždy večer můžeme uspořádat podívanou, třeba i jen na několik minut, kdy každı člen rodiny překvapí ostatní svım talentem. Show můžeme udělat i na dálku, pomocí videomostu s přáteli. A pak si procvičme naši fantazii a plánujme si budoucnost, jakou bychom si přáli. Ještě lepší je představovat si budoucnost sdílenou všemi členy rodiny.