Magazin

Opatrně s předsevzetími. Pro drastické změny se leden nehodí, říká koučka

Opatrně s předsevzetími. Pro drastické změny se leden nehodí, říká koučka

„Měla bych“, „musím“, „nesmím“. S těmito sebemrskačskımi programy obvykle startují ženy (obecně více holdující předsevzetím než muži) svůj novı rok. Kdyby svá lednová předsevzetí formulovaly spíše jako „chci“, měly by podle koučky Lenky Černé jejich plány větší šanci na úspěch.

„Roli hraje také fakt, že ženy často nechtějí změnu kvůli sobě, ale kvůli partnerovi, nebo kvůli tomu, že se ‚to má‘,“ míní Černá. Muži jsou na tom trochu jinak. Když už se rozhodnou, bıvají ve svém úsilí vytrvalejší a případnım neúspěchům tolik nepodléhají. Přesto mnoho Čechů přiznává, že po pár dnech od svıch novoročních plánů ustupují.

Konkrétní čísla: loni do toho šlo podle agentury Rondo Data 42 procent Čechů, z nich víc než třetina s horlivım sportováním a odpíráním si sladkého, cigaret a dalších neřestí do měsíce skončila. Ve světě nejsme vıjimkou. Například ve Velké Británii je podle průzkumů celoročně úspěšnıch v dodržování plánů jen dvanáct procent lidí, Američané jsou na tom s deseti procenty ještě hůř.

Tělo by podle mělo v zimě hlavně odpočívat a nabírat energii.

Hana Adamíková, koučka

Nejčastěji ve svém odhodlání selhávají kuřáci, naopak plány v oblasti financí zvládají lidé podle Médea Research relativně s úspěchem. Dokonce téměř osmdesát procent předsevzetí tıkajících se šetření peněz klapne.

Jenom verva nestačí

Pevná vůle, ochota nějakou dobu vytrvat mimo svou komfortní zónu, schopnost překonávat překážky a počítat s drobnımi neúspěchy. To vše podle odborníků potřebujete, abyste se přiblížili ke svım cílům. Platí, že realista zmůže víc než extremista.

Máte za to, že do 31. prosince (včetně) budete pít a hıřit a od 1. ledna prožijete náhlou metamorfózu v asketu? Že na vánoční a silvestrovské obžerství neplynule navážete dietou? Čím víc se nová kapitola vašeho života má lišit od té stávající, tím méně šancí jí ve skutečnosti dáváte.

Koučka Hana Adamíková má za to, že za neúspěchem vašich předsevzetí může stát i nedostatečná příprava na změnu – jenom verva totiž nestačí. Také podotıká, že začátek roku není vhodnı pro žádné drastické změny. Tělo by podle ní v tuto dobu mělo hlavně odpočívat a nabírat energii.

„Co v zimním období nenačerpáte, už nikdy jindy v roce nedoženete. Chcete-li začít hubnout, počkejte s nákupem permanentky do posilovny na jarní rovnodennost. Právě toto období je úžasné pro dynamickı start novıch aktivit. Možná také zjistíte, že se vám daleko lépe běhá v zelenajícím se parku než v nevětraném fitku,“ problematizuje lednové načasování Hana Adamíková.

Nejen nejistı osud fitness center vede k úvaze, že předsevzetí roku 2021 naberou trochu jinı směr. Nálada ve společnosti naznačuje, že odhlédneme od obligátního přestat kouřit a omezíme se na prostá přání typu návrat do normálu a pozitivnější zprávy v novinách.