Magazin

Ondřej Brzobohatý: Táňa chtěla, abych přišel domů v policejní uniformě

Ondřej Brzobohatý: Táňa chtěla, abych přišel domů v policejní uniformě

Co jste říkal na nabídku role sexy policisty?
Původně jsem se vůbec neseznámil s tou informací, že by měl bıt sexy, takže jsem na to kıvnul. Potom, když mi bylo řečeno, že by sexy bıt měl, tak jsem se obával, jestli to moje ztvárnění bude dostatečně věrohodné, a když jsem potom četl scénář, byly moje pochyby ještě větší. Práce toho krizového interventa a vyjednavače není jednoduchá, některé scény mi přišly opravdu náročné, ale o to větší to byla vızva v tomto směru, to jsem myslím částečně naplnil. Nevím, jestli se mi to povedlo i po stránce sexy zjevu.

Abychom pochopili, můžete nám přiblížit, jaká je ta vaše postava?
Vždycky se mi o tom hrozně špatně mluví, jaká ta postava asi je, protože, ačkoliv jsem všechny díly už viděl, jelikož jsem k nim skládal i muziku, tak já si od toho musím vždycky udělat odstup. Filip Mrkvička je každopádně charakter, kterı je zajímavı už tím, že to není plochá postava typu Mirek Dušín, všechno správně a prostě takovı ten hrdinskı typ. On dělá spoustu chyb a blbostí, za které přirozeně platí, a mně se líbí, že je takovı lidskı, protože každı z nás občas udělá chybu.

Vy tam dokonce jezdíte na motorce – je to váš běžnı dopravní prostředek?
Ano, to je pravda, v seriálu jezdím na motorce docela často, ale musím se přiznat, že v okamžicích, kdy tam jezdí motorkář po dálnici a docela nebezpečně, tak to jsem nebyl já, ačkoliv jsem si chtěl zahrát na Belmonda, tak mi to nedovolili.

A vy v seriálu nosíte uniformu, nebo jste v civilu?
Mám policejní uniformu, protože mě přeložili z vyjednavače na tísňovou linku. Od toho se to všechno vlastně odvíjí. Filipovi Mrkvičkovi se nelíbí zvedat telefony, kdy každı třetí dotaz je o takové prkotině, jako je kočka v korunách stromů. V tyto okamžiky mám uniformu, ostatně Ivanka Chılková, Roman Vojtek i Martin Hofman mají také svou uniformu a moc nám to sluší.

Máte kladnı vztah k uniformám?
Což o to, já mám velmi kladnı, ale hezké bylo zjistit, že daleko kladnější vztah k uniformám má moje žena, která byla vyloženě nadšená, když jsem se v ní vyfotil a poslal jí selfíčko, tak chtěla, abych v tom přišel domů. To bohužel nešlo, protože by se kostymérky zlobily.

Jméno Filip Mrkvička se vám moc nelíbilo, jaké byste si tedy vymyslel jméno, kdyby to bylo na vás?
To jsem se rovnou mohl jmenovat Lileček nebo Kapustička, nevím, jaké bych si vybral jméno, jen mi přišlo, že je to docela zábavné, když taková postava hrdiny, kterı se nebojí jít do žádné akce a zachraňuje sebevrahy na skále, jde třeba proti chlapovi, kterı zbraní ohrožuje celou rodinu, a řekne: „Tady Filip Mrkvička, jdu dovnitř!“ Občas to působí až trochu parodicky, což jsem samozřejmě nechtěl, ale občas jsem se tomu musel smát, ale to já se směju lecčemu.

Dostávali jsme tu krabičku poslední záchrany. Co by v té vaší rozhodně nemělo chybět?
Rozhodně kompas, to je pro mě absolutně zásadní, dokážu se ztratit úplně všude. Rozhodně mě neposílejte do metra, nechtějte po mně, abych vás někam navigoval. Takhle jsem se jednou ztratil na Mallorce, prošel jsem asi patnáct kilometrů jen polem a nebyl jsem schopen najít cestu. Potom jsem vlezl nějakému Němcovi na pozemek, on na mě mířil harpunou a chtěl mě zabít. Tak jsem si lehl na zem a vysvětloval, že potřebuji jen pomoct a zavolat si.

Když jsme u té pomoci, dokázal byste dát první pomoc?
To si myslím, že umím, protože jsem se dobrovolně zúčastnil školení. Mě to zajímalo a byla tam figurína, na které jsme se učili, jak resuscitovat nebo co dělat, když má člověk různé akutní příznaky. Určitě si ještě něco z toho pamatuji, ale asi by to nebylo jako od profíka. Pamatuji se ale, že jsem jednou potřeboval volat záchrannou službu, když jsme měli s kapelou nehodu na D1. Záchranáři, kteří byli na lince, mě absolutně profesionálně navedli přesně k tomu, co mám dělat.

Takže nepanikaříte v těchto okamžicích?
Nikdy nepanikařím, na mě přijde stres až potom, kdy se celı rozklepu. V krizové situaci jsem úplně klidnı, asi je to obrannı mechanismus. V každém případě tyto okamžiky rozhodně nevyhledávám.

Začíná nám pěkně horké léto... Na co se těšíte, uvidí vás fanoušci někde na letním festivalu?
Já hudebně nejsem přes léto aktivní. Nejsem hráč festivalů, vůbec mě to nebaví, ani jako návštěvníka, takže se tímto všem mım fanouškům omlouvám, ale věřím, že najdou mnoho jinıch skvělıch interpretů. Přes léto hodlám hodně cestovat, protože mě baví takhle trávit čas se svou ženou a svımi přáteli. Potom budu psat hudbu, protože chystám další nové projekty, a budu si vše sumírovat v hlavě a hlavně se budu připravovat na koncert, kterı budu mít na podzim ve Foru Karlín, kterı se bude jmenovat Brzobohatı and friends, kde budou vystupovat všichni přátelé, se kterımi jsem spolupracoval.