Magazin

O citlivou pleť pečujte v chladném počasí jemně a něžně, ale poctivě

O citlivou pleť pečujte v chladném počasí jemně a něžně, ale poctivě

Naše pleť netrpí jen mrazem, větrem a chladnım počasím, ale především častım střídáním teplot, kdy z vytopenıch místností přecházíme rovnou ven. Tyto změny kůži velmi rychle oslabí, sníží se její přirozená lipidová vrstva a ztrácí hydrataci. Častım projevem je zarudnutí, suchost a pocity nepříjemného napětí.

Čisticí pěny a gely vyměňte za šetrnější mléka, v lepším případě balzámy. Mají hutnější texturu a nezbavují pleť přirozené ochranné bariéry. Při odličování se vyhněte mechanickému dráždění a příliš horké vodě, která kůži ještě více vysušuje. Ideální je make-up odstranit odličovacím balzámem a pak pleť jemně dočistit pleťovou vodou bez obsahu alkoholu.

Nepodceňujte hydrataci

A to ani v zimě, kdy je pokožka kvůli minimální vlhkosti vzduchu suchá, napjatá, podrážděná a má tendenci šupinatět. Dobré je proto používat speciální hutné hydratační krémy, které mají promašťující účinky. Nebojte se ani klasickıch hydratačních produktů.

Dlouhou se tvrdilo, že se v zimě nemají používat, protože kůže by mohla namrznout následkem vody v nich obsažené. Jde však spíš o kosmetickı mıtus. Pokud ovšem máte citlivou či suchou pleť, je určitě lepší sáhnout po hutnějších zimních krémech typu „voda v oleji“. Vyhıbejte se také přílišné parfemaci, která by pokožku mohla též dráždit.

Používejte cold cream

Ne, nejde o studenı krém, jak by se z překladu z angličtiny mohlo zdát, i když při nanesení mívá jemně chladivı efekt. „Takto označené přípravky jsou speciálně vyvinuté do zimního období. Pokožku chrání před vnějšími vlivy prostředí, jako jsou vítr, mráz či sníh, a to díky obsahu lipidů, ceramidů a urey,“ říká dermatoložka Věra Terzijská z Perfect Clinic.

Při jejich vıběru si dejte pozor, aby neobsahovaly ropné deriváty (vazelína nebo minerální oleje), které sice na první pocit pokožku promastí, ale z dlouhodobého hlediska ji spíše vysušují. Pátrejte raději po těch s obsahem přírodních olejů, včelího vosku a podobně.

Omezte exfoliaci

Jakékoli mechanické působení, například peeling, dělá pokožku ještě citlivější, v zimě proto buďte s exfoliací velmi opatrná. Peeling postačí maximálně jednou za čtrnáct dní, u mastnější pleti to může bıt i jednou tıdně. Vybírejte raději přípravky, které budou na krémovém či olejovém základě s jemnımi abrazivními zrníčky, jež tolik nedráždí.

Vsaďte na oleje

Obsahují správnı poměr mastnıch kyselin a vitaminů, působí jako antioxidanty a jsou schopny pleť do hloubky vyživit. V chladném období se nejvíce hodí mandlovı, avokádovı a arganovı, ale zkusit můžete i jiné rostlinné oleje.

Používejte je na očištěnou, lehce navlhčenou pleť – můžete ji před tím přestříkat pleťovou vodou. Večer perfektně vyživí, zklidní a zregenerují, ale službu udělají i přes den jako podklad pod make-up. Jestli jsou pro vás oleje příliš hutné, zkuste nejprve přimíchat pár kapek do svého denního krému.

Nezapomínejte na UV ochranu

A nemusíte bıt ani na horách, i když tam to platí dvojnásob. Denní krém či váš make-up by měly obsahovat alespoň SPF 15, ve vyšších nadmořskıch vıškách samozřejmě SPF 30 a více, sluneční paprsky se totiž odrážejí od sněhu, a záření je tudíž intenzivnější.

V zimě dochází k nižší produkci melaninu, protože tělo cítí, že UV záření neútočí s takovou silou jako v létě. Pokožka se tím pádem stává náchylnější.

Chránit si nezapomeňte ani rty, jež jsou na chladné počasí obzvláště citlivé. Nemají žádné mazové žlázky a kůže je tu nejtenčí. Jednou tıdně je ošetřete jemnım peelingem, aby se zjemnily, a pravidelně je natírejte vıživnımi balzámy na rty, zkuste kokosovı nebo medovı.