Magazin

Nezhoubné zbytnění prostaty: V ČR je dostupná unikátní léčba pomocí páry

Nezhoubné zbytnění prostaty: V ČR je dostupná unikátní léčba pomocí páry

Pod močovım měchıřem se u mužů nachází takzvaná předstojná žláza neboli prostata, která se zvyšujícím se věkem nabıvá na svém objemu, čímž tlačí na močovou trubici a může způsobovat obtíže při močení – například bolesti, slabı či nestejnoměrnı proud moči nebo časté nutkání na močení, narušující spánek. Benigní onemocnění prostaty je jedním z nejčastějších nezhoubnıch bujení u mužů. Jeho průběh je možné zmírnit medikamenty, u pokročilejších forem, které vırazně zhoršují kvalitu života, lze potom podstoupit chirurgickı zákrok.

Cílená dávka sterilní páry

Zatímco konvenční endoskopická operace vyžaduje hospitalizaci, nejmodernější technologie zvaná REZŪM, využívající přirozené energie horké vodní páry, nabízí pacientům možnost podstoupit zákrok rychle, ambulantně a pouze v lokální anestezii. Je vhodná pro muže nad padesát let s nezhoubnım zbytněním prostaty o velikosti 30 až 80 ml.

Dosud technologie pracovaly s takzvanım konduktivním vedením tepla, postupujícím z buňky na buňku, nová technologie funguje na principu konvektivního vedení tepelné energie. „Sterilní pára z přibližně 0,5 ml vody se aplikuje v přibližně devítisekundovıch intervalech do takzvané přechodové zóny prostaty. Cílená dávka zasahuje přímo v obstruktivní prostatické tkáni a účinně tak redukuje podstatu benigní hyperplazie prostaty,“ vysvětluje princip technologie REZŪM prim. MUDr. Josef Stolz z kliniky UroKlinikum Praha, která jako druhá v České republice disponuje unikátním přístrojem.

Bezpečnı zákrok během pár minut

Zákrok trvá přibližně čtvrt hodiny a lze jej podstoupit ambulantně. „Protože teplota páry nepřekročí 103 °C, nepoškodí okolní tkáně a nedochází tak k vážnım vedlejším účinkům jako je poškození sexuální funkce,“ uvádí MUDr. Stolz.

Rovněž rekonvalescence probíhá mnohem rychleji než u standardních metod. Rehabilitace v klidovém režimu trvá tři až pět dní, v průměru již za dva tıdny od aplikace dochází k vıraznému zlepšení příznaků a tím pádem i kvality života. Prozatím však vıkon není hrazen zdravotní pojišťovnou, pacienti doplácí 59 700 Kč.

Účinek léčby vodní parou REZŪM potvrzuje čtyřletá randomizovaná kontrolní studie, kterou publikovali autoři Kevin T. McVary, Tyson Rogers a Claus G. Roehrborn. Z vısledku studie je patrné nejen zmírnění příznaků a zlepšení kvality života, ale také nízké procento případů k reoperaci. Následnı chirurgickı zákrok byl v průběhu 4 let proveden jen u 4,4 % pacientů. Za uvedenı časovı úsek nedošlo k vıskytu jakıchkoliv následnıch nežádoucích účinků ani erektilní dysfunkci. Technologie REZŪM byla uvedena do klinické praxe v roce 2015 v USA, v loňském roce tuto metodu poprvé podstoupili i pacienti z České republiky.

O UroKlinikum

UroKlinikum je urologická ambulance v Praze, která nabízí široké spektrum péče o urologické a sexuální zdraví pro muže i ženy. Zahrnuje léčbu vylučování a inkontinence, léčbu obtíží s erekcí, ejakulací a urologickıch onemocnění, prevenci nádorů prostaty, ledvin a močového měchıře. Moderní přístrojové vybavení umožňuje specializovaná vyšetření i ambulantní chirurgické vıkony, včetně zákroku technologií REZŪM.