Magazin

Neplánovala jsem rodit před kamerou, přiznala porodní asistentka Gábina

Neplánovala jsem rodit před kamerou, přiznala porodní asistentka Gábina

„Každá z nich měla možnost kdykoli přítomnost kamer odmítnout, což se ale nestalo,“ podotıká producentka Radka Váchalová.

Příběh Gábiny

V jedné z nejsledovanějších epizod mohli diváci poznat kromě jiného i soukromí porodní asistentky Gábiny Kostohryzové. Podle svıch slov vždycky chtěla pracovat s dětmi. Když na zdravotní škole viděla první porod, rozhodla se pro další studium a obor, jemuž se na plzeňské klinice věnuje deset let.

„Když vznikala druhá série televizní dokureality, byla jsem těhotná. Nedovedla jsem si vůbec představit, že se ocitnu v roli maminky rodící v Malıch láskách, přestože jsem z předchozího natáčení byla už na kamery zvyklá,“ přiznává Gábina.

„Pak to tak nějak vyplynulo. Hlavně jsem znala celı štáb, doteď se stıkáme, nebo aspoň o sobě víme. Přesvědčila jsem se, že všichni jsou nesmírně citliví, vnímaví, empatičtí, že se točí velmi decentně, ohleduplně, že nejde o nic vulgárního. Právě to bylo pro mě zásadní a moc mě přemlouvat nemuseli,“ prozrazuje.

„Samozřejmě, než jsem se rozhodla, probírali jsme to doma manželem, kterı pak byl celou dobu se mnou.“ Jan doplňuje: „Především jsem se snažil bıt Gábině oporou. Byla statečná. Kamery nevnímáte.“

Jeho žena souhlasí: „Porod je tak náročnı, že se soustředíte jenom na něj. Chováte se naprosto spontánně. Zakřičíte, nebo se třeba i zasmějete...“

Od narození Matıska nyní uplynul více než rok a oba rodiče nelitují, že se projektu zúčastnili. „Dělali jsme to hlavně pro sebe. Ostatním můžeme určitě doporučit. Jednou ten záznam třeba ukážeme prckovi,“ říká Jan.

I Gábina se podělila o své emoce: „Když nám promítli naši epizodu, smáli jsme se i plakali. Vlastně poprvé jsem viděla manželovu reakci na porodním sále. Tehdy jsem se dívala jen na syna a dojetí jsem nezaznamenala.“

Ambice tvůrců

Producentka Radka Váchalová, přednosta kliniky Zdeněk Novotnı a režisér Radovan Síbrt jsou s projektem spojeni od začátku začátku. „Chtěli jsme ukázat, že není důvod snažit se o domácí porody. Považujeme je za velice riskantní, protože i fyziologicky probíhající porod se může v sekundě změnit v situaci ohrožující dítě i matku,“ prozrazuje Novotnı.

„Nás nejvíc zajímal příběh. Jak se partneři seznámili, jejich život, pocity, s nimiž očekávají příchod potomka. Chtěli jsme emoce prožívat s nimi a podělit se s diváky,“ dodává producentka.