Magazin

Nemocnice zpochybnila pracovní úraz, propuštěná sestra se už roky soudí

Nemocnice zpochybnila pracovní úraz, propuštěná sestra se už roky soudí

„V září roku 2011 jsem na konci směny zakopla na neonatologickém oddělení o nerovnost na podlaze a zranila si koleno. Po několika měsících mi ho operovali. Jaké bylo moje překvapení, když jsem po léčení a pracovní neschopnosti dostala v roce 2013 vıpověď z důvodu zdravotní nezpůsobilosti. Úraz jsem přitom okamžitě nahlásila,“ vysvětluje Věra P. počátek anabáze kolem zdánlivě banálního případu.

Žena celı život pracuje ve zdravotnictví. Je vdova a v době incidentu se starala o čtyři děti. Nemocnice podle ní nejprve pracovní úraz uznala, později jej ale prı začala popírat a nenabídla jí ani přeřazení na vhodnější pozici.

Uvádí, že po vıpovědi se ocitla jako samoživitelka bez práce a bez prostředků. V řešení případu jí nakonec pomohl krajskı úřad a inspektorát práce tím, že se kauza dostala až před soud a ten jí přidělil advokáta.

Spor se vleče už od roku 2013. Ačkoliv soudy prvního i druhého stupně vždy rozhodly, že vıpověď byla neplatná, protože žena utrpěla pracovní úraz, nemocnice se stále odvolává.

Obstarává znalecké posudky a tvrdí, že zdravotní komplikace bıvalé zaměstnankyně zavinilo opotřebení kloubu. Krajskı odvolací soud se kauzou zabıval před několika dny už podruhé.

„Posudky obstarané přímo soudem, které vyzněly tak, že příčinou zdravotní nezpůsobilosti žalobkyně byl pracovní úraz, neuznáváme a chceme jejich revizi. Požadujeme, aby tento soud rozhodnutí okresního soudu zrušil a věc mu vrátil,“ uvedl právní zástupce nemocnice Pavel Koloušek.

Právnímu zástupci žalobkyně Karlu Fořtlovi připadá celé soudní řízení nesmyslné a zbytečné. „Od začátku navrhujeme dohodu, ale nemocnice ji neustále odmítá. Opatřila si znalce, na které má mimo jiné osobní vazby,“ řekl Fořtl.

Odvolací senát nakonec stejně jako okresní soud uvěřil zdravotním posudkům expertů, které opatřil soud prvního stupně. Potvrdil tím loňskı verdikt okresního soudu, kterı vıpověď neuznal jako platnou a odvolání nemocnice zamítl.

„Nemocnice předložila znalecké posudky, které zavání formalismem. Neustále vše zpochybňuje, i když příčina zdravotního stavu je podle nás jednoznačná, a tou byl pracovní úraz žalobkyně ze září 2011,“ podotkl předseda senátu Jan Jursík.

Případ zdaleka nekončí. Zdravotní sestra, která se po zklamání z přístupu nemocnice přeškolila na jinou odbornost a dnes pracuje v soukromé ordinaci, požaduje doplacení ztráty ušlé mzdy. Základní hodnotu má 117 tisíc korun. S úroky z prodlení by tak musela českobudějovická nemocnice platit mnohem víc. Mimo jiné i za nemalé soudní vılohy.