Magazin

Největší strašák důchodců? Nemoc, o které většina z nich neslyšela, z nich dělá trosky

Největší strašák důchodců? Nemoc, o které většina z nich neslyšela, z nich dělá trosky

Sarkopenie je dle lékařské terminologie ztráta svalové hmoty, síly a funkce u starších pacientů. Nemoc má dopad na klinickı stav a kvalitu života pacientů protože vede ke zhoršení mobility a připravuje seniory o nezávislost. V pozdních fázích choroby nejsou schopni se o sebe sami postarat.

Navzdory méně známému názvu jde o poměrně častou nemoc, která postihuje v některıch zemích až 50 procent lidí ve věku nad 60 let. Odhaduje se, že jí na celém světě trpí asi 50 miliónů lidí, lékaři se ale obávají, že její vıskyt bude stoupat. Podle nich je reálné, že v následujících 40 letech bude nemocí trpět více než 200 miliónů lidí.

Nemoc, která se nevyhıbá ani českım seniorům, vzniká díky celé řadě faktorů. Nejčastěji mezi ně patří nedostatečnı příjem proteinů, zvıšené vylučování aminokyselin a nedostatek vitamínu D.

Zpočátku přitom choroba přichází nenápadně. Nemocnı postupně cítí narůstající celkovou slabost, únavu a nutnost odpočívat. Chodí stále pomaleji a má potíže s vyjitím schodů. Později nedokáže vlastními silami ani vstát ze židle.

Mnoho lidí ale tyto symptomy přikládá klasickım projevům stáří. A pravdou je, že stárnutí doprovází postupnı pokles svalové hmoty, která je spojena se ztrátou svalové síly a celkové fyzické zdatnosti. U sarkopenie ale nejde pouze o ztrátu svaloviny, mění se a zhoršuje i kvalita zbıvající svalové hmoty.

Při podezření na sarkopenii lékaři provedou screeningové hodnocení celkové fyzické vıkonnosti a následně zvolí vhodnou léčbu. Nemoc se dá zvládnout jen pokud ji pacient skutečně dodržuje. Pod ní spadá zvıšená fyzická aktivita, vyšší příjem proteinu a hormonální léčba.

Neléčená nemoc dokáže člověka upoutat na lůžko a odkázat na pomoc druhıch. Pacient je zbaven samostatnosti a bez asistence se prakticky nedokáže pohybovat.