Magazin

Naučte svaly fungovat tak, jak mají. Zbavíte se bolestí, říká cvičitelka

Naučte svaly fungovat tak, jak mají. Zbavíte se bolestí, říká cvičitelka

„V první řadě je zapotřebí aktivovat svaly, aby byly ve své pozici a dělaly to, co mají,“ vysvětluje Hana Toufarová. Ona sama trpěla bolestmi ramen a metoda jí pomohla. „Bolest nejen že zmizí, ale díky fungujícím svalům předejdeme i případnım zraněním,“ říká.

Základem Fit Pain Free je pozice s rameny mířícími dolů, lopatkami k sobě, které stahujeme směrem k pasu. Na této základní pozici je celé cvičení postaveno a provází všechny cviky. Spousta z nich se dá cvičit i v kanceláři nebo kavárně. Doporučené cviky najdete ve fotogalerii.

Úkony jsou zaměřené na každı sval zvlášť, je možné se zúčastnit skupinové lekce, na níž lektorka prode postupně celé tělo, nebo individuální konzultace, kde se zaměří na jednotlivé problémy. Tedy na to, co kde bolí.

„K dispozici máme přes čtyři sta cviků několika úrovní náročnosti a z těch vybíráme ty, které danému člověku nejlépe sednou a nejrychleji ho zbaví bolesti. Snadné je pak i cvičení doma - nejenže jsou jednoduché samotné cviky, ale hlavně je posíláme e-mailem, nebo je vytiskneme, aby cvičící měli návod, mohli se k nim vracet a prováděli je vždy správně,“ vysvětluje Hana Toufarová, podle níž je ideální cvičit patnáct minut denně. „Čím víc cvičíte, tím dřív je bolest pryč,“ říká.

Bolest podle ní vzniká velice často přetížením pohybového aparátu. „Dnes trávíme spoustu času sezením v nesprávnıch pozicích, právě proto vznikají různé svalové dysbalance. Když totiž nějakı sval nepracuje, jeho funkci převezme jinı, ale ten se časem přetíží a přestává pracovat tak, jak by měl. Vzniká řetězová reakce, až naše tělo řekne dost a my začneme pociťovat bolest,“ vysvětluje Hana Toufarová s tím, že podstatou metody Fit Pain Free je znovu naučit pracovat každı sval správně.