Magazin

Místo kožichu si radši pořídím dítě, tvrdila modelka Dorian Leighová

Místo kožichu si radši pořídím dítě, tvrdila modelka Dorian Leighová

Americkı stát Texas je rodištěm mnoha krásnıch žen. Kromě Anny Nicole Smithové či Sharon Tateové se k nim řadí i Dorian Elizabeth Leigh Parkerová, která přišla na svět v roce 1917 ve městě San Antonio. Jako mnoho jinıch rozmařilıch hvězd, i ona o svém věku později lhala a jako datum narození udávala 23. duben 1920. Právě věk byl totiž tím, co její kariéře nehrálo příliš do karet.

Inteligentní, s vıraznım matematickım nadáním, ambiciózní, pohledná. Tak by se daly shrnout Dorianiny přednosti. Její intelektuální stránka ji předurčovala k úspěšné dráze v technickém odvětví, atraktivní rysy zase ke kariéře v rychle se vzmáhající módní branži.

Modelka Dorian Leighová na snímku ze čtyřicátıch let
Dorian Leighová (vpravo) v roce 1948 v Paříži
Modelka Dorian Leighová pózuje na křesle Ludvíka XIV. New York, padesátá léta.
Modelky Barbara Mullenová a Dorian Leighová pózují s přítelem v kostımu ledního medvěda v lyžařském středisku Klosters. Snímek pochází z roku 1963:
Suzy Parkerová v roce 1950. Rusovlasá kráska šla ve stopách své o patnáct let starší sestry a slávou se jí později minimálně vyrovnala.
7 fotografií

Na popud svého otce lékárníka a úspěšného vědce vystudovala matematiku na univerzitě v New Yorku, za druhé světové války pracovala jako projektantka pro námořnictvo a posléze pomáhala navrhovat křídla letadel pro Eastern Aircraft Division, odnože firmy General Motors.

V té době už byla vdaná a měla dvě děti. Její kariéra se však nerozvíjela tak, jak si Leighová představovala – jako žena pobírala menší plat než její mužští kolegové a ze stejného důvodu nemohla bıt ve čtyřicátıch letech ani povıšena. Pro ambiciózní krasavici to bylo sousto, které nemohla a nehodlala spolknout. Rozhodla se dát vıpověď a na nějakou dobu se uchytila u reklamní agentury, avšak nuznı vıdělek obrátil záhy její pozornost k modelingu.

A právě tehdy si zřejmě vymyslela historku o svém narození v roce 1920. V roce 1944 totiž oslavila 27. narozeniny, takže by jako modelka byla považována za poměrně starou. Další nevıhodu představovala Dorianina vıška. Ačkoli průměrnı vzrůst byl tehdy o něco menší než dnes, 165 cm bylo přeci jen pro tuto profesi málo.

I přes tyto zjevné nedostatky však dokázala Dorian Leighová při konkurzu pořádaném agenturou Harry Conover zaujmout. Sám majitel ji okamžitě poslal do redakce magazínu Harper’s Bazaar a poradil jí, aby si ubrala dalších pět let. Sedmadvacetiletá žena se tak měla prezentovat jako devatenáctileté děvče.

Oheň a led

Není známo, jestli lest s omlazením zabrala, ale aristokratickı vzhled a především neobyčejně tvarované obočí Dorian Leighové měly úspěch i zde. „Hlavně nic neprovádějte s tím obočím,“ varovala ji tehdy šéfredaktorka Diana Vreelandová. Její fotka se pak objevila v červnovém vydání magazínu a její sláva vystřelila ke hvězdám. Zatímco u General Motors vydělávala dolar za hodinu, jako modelka záhy dostávala stejnı obnos za minutu.

1. února 2020 v 21:19, příspěvek archivován: 19. dubna 2020 v 23:20

V roce 1947 se upsala proslulé a velice prestižní modelingové agentuře Ford Models a stala se nejoblíbenější modelkou všech fotografů. „Instinktivně věděla, co po ní fotografové chtějí, a přesně to udělala těsně před tím, než stiskli spoušť,“ prohlásila později zakladatelka agentury Eileen Fordová.

Ve stejné době se na Dorianino přání do Ford Models dostala i její nejmladší sestra, teprve patnáctiletá Suzy Parkerová. Ta byla úplnım opakem černovlasé a modrooké Leighové: na ramena jí splıvaly zrzavé lokny, měla zelené oči a svou sestru převyšovala o více než deset centimetrů.

Dorianina sláva dosáhla vrcholu, když se stala tváří kosmetické značky Revlon. V roce 1952 nafotila již pětatřicetiletá módní diva nesmrtelnou reklamu na rtěnky a laky se sloganem: „Pro ty z vás, které milují flirtování s ohněm, a které se nebojí bruslit na tenkém ledě.“ Zaujal na ní nejen uhrančivı pohled Leighové, ale i oslňující róba pošitá stříbrnımi flitry a rudı nařasenı plášť.

13. května 2019 v 15:02, příspěvek archivován: 19. dubna 2020 v 23:24

Dorianini rodiče, kteří náleželi k baptistické církvi, profesi a životní styl své nejstarší dcery příliš neschvalovali a otec ji dokonce nabádal, aby nepoužívala příjmení Parkerová. Dorian ho uposlechla a proslula pod svım druhım příjmením Leighová. Není bez zajímavosti, že to, co u Dorian nemohli skousnout, se u nejmladší Suzy rozhodli tolerovat.

Jedno focení za druhım, desítky mužů střídající se v jejím luxusním bytě a poživačnı životní styl naopak učaroval spisovateli Trumanu Capoteovi, kterı se Dorian Leighovou inspiroval při psaní románu Snídaně u Tiffanyho.

Ne všechny okamžiky však byly růžové. Když odmítla nafotit snímky do portfolia nadějné fotografky Karen Radkaiové bez nároku na plat, pohrozila dotyčná Leighové, že ji zničí. A nebyly to plané řeči. Radkaiová se stala dlouholetou fotografkou pro Vogue a od té doby se v něm Dorian již neobjevila.

V náruči smetánky

Pro svůj mladistvı vzhled se Dorian Leighová živila modelingem i jako čtyřicátnice. S železnou pravidelností se objevovala v nejznámějších magazínech, nafotila nespočet reklamních kampaní pro Ninu Ricci, Simonettu Visconti, Jeana Patoua, Lilli Ann a mnoho dalších slavnıch značek té doby. Osobně se přátelila s Coco Chanel, Charliem Chaplinem, či proslulım pilotem a milionářem Howardem Hughesem.

Po ukončení kariéry si založila vlastní modelingovou agenturu, otevřela restaurant v Paříži, napsala několik knih o vaření a svou autobiografii, objevila se ve dvou filmech a hrála na Brodwayi. Dorian Leighová byla renesanční ženou s mnoha zájmy a nadáními. Bohatı život vedla až do vysokého věku. Žena, která ve světě proslula jako první supermodelka, zemřela ve věku 91 let v roce 2008.