Magazin

Máte před sebou mrkev a dortíček. Co si vyberete? Výsledek studie vědce zaskočil

Máte před sebou mrkev a dortíček. Co si vyberete? Výsledek studie vědce zaskočil

Máte před sebou mrkev a dortíček. Co si vyberete? Jestliže si myslíte, že odpověď je snadná (kdo je zastáncem zdravé vıživy, vybere si zeleninu, kdo je mlsnı, sáhne po dortíčku), mılíte se. Hodně záleží na kontextu. Ukázala to studie zveřejněná na stránkách časopisu Psychological Science, podle níž jsou rozhodnutí tıkající se potravin silně ovlivněny situací, v jaké se nacházíme ve chvíli volby, a dostupnımi možnostmi.

Vědci vystavili zkoušce osmdesátku dobrovolníků, po nichž požadovali, aby čtyři hodiny hladověli a pak vyhladovělí přistoupili k bufetu. V prvním testu je postavili před volbu mezi lákavım a málo zdravım jídlem (sušenky s čokoládou) a zdravou, ale méně lákavou alternativou (konzerva s lososem).

"Téměř všichni se rozhodli pro pamlsek," uvedl koordinátor vızkumu, neurolog Scott Huettel z americké Dukeovy univerzity. "Test jsme nicméně zopakovali a zkombinovali jsme potraviny: v jednom případě jsme pokusnım osobám nabízeli dvojici lososa a sušenek, v druhém sušenky a dortík," dodal.

Dobrovolníci si měli vybrat mezi těmito dvěma páry potravin. Přitom věděli, že mohou sníst jen jednu ze dvou zkombinovanıch potravin a že mají padesátiprocentní možnost, jakmile se rozhodnou, získat i tu druhou potravinu, která spolu s tou, kterou si zvolili, tvořila pár. Kdo se přiklonil k volbě páru sladkostí, si mohl bıt jistı, že může sníst alespoň jednu, zatímco ten, kdo se rozhodl pro pár potravin, v nichž byl losos, si mohl bıt jen z 50 procent jistı, že dostane i sušenku. Bez ohledu na to, že budou muset sníst méně lákavou potravinu, se účastníci studie ve své většině rozhodli pro kombinaci, v níž byl losos. Bylo jich dvakrát tolik než těch, kdo učinili opačnou volbu.

"Vysvětlení lze hledat v procesech pozornosti. Ve druhém pokusu je losos odlišnou potravinou mezi sladkostmi, proto je vıraznější a přitahuje více zájem. Sledovali jsme pohyby očí dobrovolníků, abychom si to ověřili, a zjistili jsme, že se jejich oči více zaměřovaly na zdravé jídlo, kolem něhož byly pouze pamlsky. Jestliže se tedy zdravé jídlo obklopí nezdravım, stává se zdravé jídlo zřejmějším a je pravděpodobnější, že si ho člověk vybere," vysvětlil Huettel.

To by podle vědce mohlo pomoci v boji proti efektu "potravinové pouště" v některıch částech měst, kde je obtížné najít čerstvé a zdravé potraviny a kde jsou jen fast foody. V těchto oblastech byla často snaha povzbudit konzumaci zdravıch jídel, ale místa, kde je bylo možné nakoupit, byla oddělená od ostatních.

"To nikdy nefungovalo, neboť problém tkví v otázce prezentace pokrmů: různé druhy potravin jsou velmi oddělené. Na jedné straně je ovoce a zelenina, na druhé sladkosti, čokoláda, sušenky. Jestliže by se zdravá potravina umístila do regálu mezi pamlsky, mohlo by to vést více lidí k tomu, aby se rozhodli pro zdravější alternativu. Vyvíjíme velké úsilí na to, aby se lidé rozhodovali pro zdravá jídla, ale s malımi změnami kontextu by naše snahy byly úspěšnější," dodává Scott Huettel.