Magazin

Lékařka ze Strakonic má koronavirus, byla na lyžích v Rakousku

Lékařka ze Strakonic má koronavirus, byla na lyžích v Rakousku

„Je to lékařka, která ordinovala, teď je v domácím prostředí. Poliklinika se rozhodla uzavřít budovu a zajistit asanaci,“ řekla jihočeská hejtmanka Ivana Stráská.

Informaci potvrdil i starosta Břetislav Hrdlička. Ve Strakonicích zasedá od rána mimořádně rada města. „Zítra (v pondělí) zavřeme školky,“ řekl Hrdlička.

Na případ nakažené lékařky upozornil jako první server iDNES.cz.

Podle Mileny Vinické, předsedkyně Sdružení praktickıch lékařů Strakonice, byla žena lyžovat v Rakousku. „Vrátila se z lyží před 14 dny. V době nemoci byla tři dny v poliklinice, kde se běžně pohybovala. Navštívila několik ordinací,“ řekla Vinická České televizi. V budově podle ní pracuje 16 lékařů, 20 sester a asi 5 lékárníků. „Nejužší kontakt měla v ordinaci, kde pracují čtyři lékaři a čtyři sestry a také laborantky,“ dodala.

Nemocnice Strakonice, kterou zřizuje Jihočeskı kraj, omezí běžné operace i plánované kontroly pro pacienty, kteří měli chodit s takzvanou odkladnou péčí. ČTK to řekl ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala. „Nebudeme odsouvat onkologické pacienty s nádorem. Poliklinika bude tři dny zavřená,“ řekl ředitel nemocnice.

V Jihočeském kraji je nyní šest případů lidí nakaženıch nemocí COVID-19. Je to o čtyři víc než 13. března. Jihočeští hygienici odebrali v sobotu 39 vzorků s podezřením na koronavirus, z toho byly čtyři pozitivní - u tří žen a jednoho muže. ČTK to dnes řekla ředitelka českobudějovické krajské hygienické stanice Květoslava Kotrbová.

Jihočeští zdravotníci v kraji zatím prověřovali zhruba 250 lidí na nákazu. Hygienici v Jihočeském kraji nařídili od února kolem 300 preventivních dvoutıdenních domácích karantén. Podle nich se tıkají většinou lidí, kteří se vrátili do Česka po pobytu v Itálii.

V Česku je 231 potvrzenıch případů nákazy novım koronavirem, večer může počet nakaženıch přesáhnout 300, řekl v televizi Prima premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda možná vyhlásí kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru karanténu pro celou Českou republiku.