Magazin

Lékaři ve Znojmě zachránili život rodičce, která měla vrostlou placentu

Lékaři ve Znojmě zachránili život rodičce, která měla vrostlou placentu

Pro rodičku to byl už druhı porod a už při prvním si lékaři všimli, že má vrostlou placentu. To se ještě podařilo zvládnout bez operace, při druhém porodu však už nastaly vážné komplikace.

„Placenta již byla prorostlá skrz, což je život ohrožující komplikace spojená s velkou krevní ztrátou a vyžaduje radikální operační řešení,“ sdělil Radek Chvátal, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Znojmo.

Poporodní riziko bylo v tomto případě velmi vysoké kvůli nezastavitelnému krvácení. „Mnohdy tato situace končí fatálně, píšou se o ní studie a je evergreenem porodnické literatury,“ doplnil Chvátal.

Jedinou možnou cestou je okamžité odstranění dělohy, což ve znojemské nemocnici provedli. 

Pacientka sice ztratila velké množství krve, téměř dva litry, ale zákrok jinak podle mluvčí znojemské nemocnice Petry Veselé proběhl velmi rychle a vše se povedlo, což ocenil i ředitel nemocnice Martin Pavlík.

„Nepřeháním, když řeknu, že díky excelentní souhře multioborového tımu je maminka naživu a těší se doma s rodinou ze zdravého miminka. Upřímně před kolegy smekám za jejich pohotovost,“ prohlásil Pavlík.

Žena, která už byla propuštěna do domácího ošetření přivedla na svět zdravého syna Martina s váhou 3 730 gramů a mírou 50 centimetrů.