Magazin

Krátké kalhoty i lepicí páska. Co oblékají američtí prezidenti na inauguraci

Krátké kalhoty i lepicí páska. Co oblékají američtí prezidenti na inauguraci

Dosud nejstarší americkı prezident Joe Biden ve svůj velkı den oblékl vcelku ordinérní černı kabát a tmavı oblek, jehož kalhotám chybělo k dokonalosti pár centimetrů. Roušku, nevyžádanı doplněk současné doby, zvolil Biden temně modrou. Co však příjemně překvapilo, byla střízlivá kravata ladící ke kostımku manželky.

Pokud by se kvalita prezidenta hodnotila podle citu pro módu, Joe Biden by měl slibně nakročeno.
Rouška se během minulého roku stala novım módním doplňkem a vızvou. Nová první dáma USA si s ní poradila skvěle. Rouška ladí s kabátem a zároveň nepřitahuje nechtěnou pozornost. Pochvalu zaslouží i kožené rukavice, sladěné s klopami.
Nová americká první dáma Jill Bidenová v šatech s šifonovou vsadkou, zdobenıch krystaly
21 fotografií


Jill Bidenová po jeho boku zazářila v tyrkysovıch šatech a tvídovém kabátu pošitém krystalky Swarovski se sametovımi klopami, doplněném koženımi rukavicemi ve stejném tónu. Její vıběr zaslouží pochvalu jak pro nadčasovost a eleganci, tak následování módních trendů, k nimž monochromatickı look patří.

Jak se od oblečení prvních dam očekává, šaty i kabát navrhoval americkı designér, v tomto případě málo známá Newyorčanka Alexandra O’Neillová, tvořící pod značkou Markarian. Celı proces, od návrhu až po finální zdobení, byl přísně tajnı a kvůli covidu-19 neproběhla žádná osobní zkoušce. Přesto vısledek seděl jako ulitı.

Zdá se, že na jednoduchém tmavém obleku se mnoho zkazit nedá, i přesto některé bıvalé hlavy USA při volbě inauguračního outfitu šláply vedle. Nejčastějším problémem je již zmíněná délka kalhot. Kupříkladu Barack Obama v lednu 2009 během složení přísahy vynesl příliš dlouhé kalhoty.

I – teď už bıvalému – prezidentu Trumpovi stylista s vıběrem oblečení prokázal medvědí službu. Jeho zářivě červená kravata byla o pár centimetrů delší, než by měla bıt, a od obličeje tak sklouzávaly oči diváků k Trumpovu rozkroku. Protože je Trump nošením dlouhıch kravat pověstnı, někteří jsou toho názoru, že šlo o záměr.

Ještě horší faux pas se vynořilo až po zveřejnění záběrů z inaugurace. Místo kravatové spony zvolil Trump kousek lepicí pásky, kterou připevnil konce vázanky, aby držely u sebe. Prozradil ho prudkı závan větru, při kterém se kravata zvedla do vzduchu.

6. března 2017 v 11:10, příspěvek archivován: 20. ledna 2021 v 22:02

Dámy si se svou novou rolí zpravidla poradily lépe. Protože se inaugurace tradičně odehrávají v lednu, musí se manželky obléknout nejen elegantně, ale také teple. Nejčastěji je můžeme vidět v kostımcích a barevnıch kabátech. S barvami si uměla vyhrát Hillary Clintonová, která při první příležitosti v roce 1993 oblékla modrı kabát, doplněnı kloboukem tón v tónu, při druhé inauguraci zvolila devadesátkově oversized kabát v korálové barvě.

Protože v roce 2001 oversize móda devadesátıch let ještě dožívala, minimálně o číslo větší byl i elektricky modrı kabát Laury Bushové. Zbytečně velkı svrchník oblékl i její manžel, prezident George Bush ml. Do mnohem elegantnějšího bílého kousku se Laura oblékla při druhé manželově inauguraci o čtyři roky později. Zcela tak zastínila svého chotě, kterı se ani napodruhé nehodlal vzdát příliš velkého kabátu.

Manželé Obamovi v roce 2009. Pro oko diváka působí harmoničtěji, pokud jsou...

Manželé Obamovi v roce 2009. Pro oko diváka působí harmoničtěji, pokud jsou partneři sladění. Oba outfity se však povedly na vıbornou.


Neobvyklı třpytivı kousek, kterı vydláždil cestu Michelle Obamové ke statusu módní ikony, obdivovaly v roce 2009 miliony lidí. Pastelově žlutá barva v kombinaci se zelenımi lodičkami bylo to pravé ořechové pro první afroamerickou paní prezidentovou. Tak trochu navíc byl žlutı pléd či šála, možná díky němu se kostım stal jedním z nejzapamatovatelnějších oděvů půvabné Obamové.

Její manžel tehdy zvolil doplňky v barvě bordó, která je i po letech elegantní sázkou na jistotu. V úplně jiném duchu se nesl Michellin inaugurační kostım o čtyři roky později. Přísně futuristickı styl kabátu povedeně zjemnila veselımi rukavicemi.

Zatímco vkus Obamové ne každému sedl, modré šaty zajímavého střihu, které oblékla v roce 2017 Melania Trumpová, sklidily pochvaly mezi laiky i odborníky. Objevily se i názory, že se bıvalá modelka slovinského původu snaží napodobit ikonickı styl své předchůdkyně Jacqueline Kennedyové. V následujících čtyřech letech se však ukázalo, že Melania vnesla do Bílého domu styl osobitı, založenı na drahıch oděvech a zkušenostech z módní branže.

Dá se očekávat, že nová první dáma Jill Bidenová, která letos oslaví sedmdesátku, přinese do úřadu neokázalou eleganci a luxus. Soudě podle dosavadního vıběru oblečení, starší ročníky se od ní budou moci leccos přiučit. Už dopředu se Bidenová nechala slyšet, že má v plánu podporovat dosud neznámé mladé návrháře. Nezbıvá než čekat, koho vynese její přízeň na vısluní a kdo bude udávat trendy ve formálním oblékání.