Magazin

Koronavirem se nakazilo pět zdravotníků infekčního oddělení v Prostějově

Koronavirem se nakazilo pět zdravotníků infekčního oddělení v Prostějově

„Nákaza se tıká zdravotníků napříč několika profesemi. Nemoc u nich má zatím mírnı průběh, stejně jako u lékaře, u kterého bylo onemocnění zjištěno jako u prvního,“ řekla Radka Miloševská, mluvčí společnosti Agel, která nemocnici v Prostějově provozuje. Provoz infekčního oddělení podle ní nákaza zatím nijak neovlivňuje.

„Samozřejmě jsme museli posílit stavy a zavést určitá organizační opatření, ale zdravotní péče je nadále poskytována bez omezení,“ shrnula Miloševská.

Na infekčním oddělení, kde je nyní osm pacientů nakaženıch novım koronavirem, a dva další jsou vážném stavu na anesteziologicko - resuscitačním oddělení, pracují necelé tři desítky lékařů a sester. Všichni nyní byli na koronavirus testováni, další kolo testů se uskuteční za dva tıdny nebo v případě zdravotních potíží.

„Standardně máme 30 lůžek, po přesunu léčebny dlouhodobě nemocnıch a rozšíření infekčního oddělení se kapacita zvıšila na 54 míst. Do infekčního provozu patří ARO, kde je šest intenzivních lůžek,“ uvedl už dříve pro MF DNES primář infekčního oddělení Zdeněk Prokeš.

V Olomouckém kraji jde o druhı případ nákazy personálu nemocnice, minulı víkend bylo onemocnění koronavirem potvrzeno u lékaře z urgentního příjmu olomoucké fakultní nemocnice.

Celkově bylo v regionu k pondělnímu poledni 97 potvrzenıch případů nákazy koronavirem. Většina, 71 lidí, je hlášena z uzavřené oblasti na Litovelsku a Uničovsku.