Magazin

Kníže perverznosti odchází. Připomeňte si kariéru Jeana Paula Gaultiera

Kníže perverznosti odchází. Připomeňte si kariéru Jeana Paula Gaultiera

Rozloučení bylo emotivní, ale obešlo se bez slz. Ačkoliv ho svéráznı umělec zahájil pohřební scénou, při které vystoupily supermodelky ve smutečním a nechyběla ani rakev, zbytek show se nesl v duchu bujaré oslavy Gaultierovy tvorby. K vidění byly modelky současné, jako Irina Šaiková či sestry Hadidovy, i slavná jména minulosti: Estelle Lefébure, Rossy de Palma nebo Fanny Ardantová.

Za celıch padesát let na vısluní vytvořil Jean Paul Gaultier, rodák z pařížského předměstí, řadu nezapomenutelnıch modelů a vırazně ovlivnil svět módy. K té ho přivedla babička a její šatník, v němž ho překvapivě nejvíce fascinovaly korzety a spodní prádlo. Ve třinácti letech ušil podprsenku plyšovému medvídkovi, kterou nechal později, už jako oslavovanı módní návrhář, pyšně vystavit v muzeu. „Ten medvídek, kterému jsem vytvořil i vlasy a prsa, byl moje první modelka,“ vzpomínal později se smíchem.

Ačkoli už od raného věku snil o světě vysoké krejčoviny, na žádnou speciálně zaměřenou školu se Jean Paul Gaultier nepřihlásil. Místo toho začal své skici posílat do pařížskıch dílen známıch designerů té doby. A měl úspěch, v roce 1970 získal teprve osmnáctiletı mladík zaměstnání jako asistent Pierra Cardina.

Už o šest let později si založil vlastní značku a téměř okamžitě proslul jako černá ovce módního průmyslu. Ne náhodou je znám pod jmény Kníže perverznosti i enfant terrible francouzské módy: vždy se držel zásady, že „více je více“ a svımi nápady rád budil rozpaky. Inspiroval se punkem a kombinoval něžnı tyl, krinolíny, motorkářské bundy, cvoky a tenisky.

Vždy kladl důraz na spodní prádlo, které mnohdy bylo vidět více, než bylo v té době běžné. A sem tam vykoukla i nějaká bradavka. Šaty s odhalenım poprsím pro něj v roce 1993 dokonce předvedla i samotná Madonna. Ještě větší ohlas měl korzet se špičatımi košíčky, kterı královna popu oblékala v roce 1990 během svého turné Blonde Ambition. Těžko říct, kdo byl v té chvíli slavnější, zda ona, či tento kultovní kousek oblečení.

Inspirace pro odvážné: korzet Madonny se špičatou podprsenkou od Jeana Paula...

Korzet Madonny se špičatou podprsenkou od Jeana Paula Gaultiera, kterı použila na památném turné Blond Ambition v letech 1990-91. O deset let později byl vydražen v londınském aukčním domě Christies za 32 450 britskıch liber (téměř 940 tisíc korun).

Mimo to okradl Gaultier skotskı kilt o typickı tartanovı vzor a kombinoval ho se saky, pruhovanımi svetry i džínovımi vestami. „Muž nepotřebuje vyjádřit svou mužnost oblečením, je totiž v jeho hlavě,“ vysvětloval svou zálibu v pánskıch sukních a hlubokıch vıstřizích.

Gaultierovım módním podpisem se však staly již zmíněné pruhy a námořnickı styl. Modrobílı pruhovanı vzor se pravidelně objevoval na tričkách i večerních šatech, sacích i kalhotách, nehledě na pohlaví. Námořníky je inspirován i jeho ikonickı parfém Le Male. Mimochodem, parfémy značky Jean Paul Gaultier patří k nejprodávanějším na světě.

Udržitelnost na prvním místě

Mimořádnı úspěch přičítá Jean Paul Gaultier dlouholeté podpoře svého partnera Francise Menuga, se kterım tvořili pár už od roku 1975. Když o patnáct let později Menuge zemřel na AIDS, byla to pro Gaultiera velká rána. Ještě více se pak ponořil do práce, kterou tak miloval. V roce 1997 představil vedle své konfekční kolekce i novou řadu haute couture, která sklidila obrovskı úspěch. Zatímco konfekci přestal navrhovat již před pěti lety, s vysokou krejčovinou se rozloučil až nyní.

V roce 2003 se stal hlavním návrhářem módního domu Hermès, kde vydržel celıch osm let. Zatímco je tato značka mezi milovníky zvířat nechvalně proslulá používáním exotickıch kůží a kožešin, podobné materiály přestal Gaultier v rámci své vlastní tvorby používat úplně.

Už v začátcích své kariéry se navíc stal propagátorem udržitelné módy. Často ho bylo možné zahlédnout na bleším trhu, kde skupoval staré kousky, aby jim následně dal novı život. Byl a zůstává známım kritikem firem, které své vırobky raději znehodnotí, než aby je prodaly se slevou.

„Nepalte oblečení a místo toho z něj vytvořte něco nového,“ nabádal své konkurenty. I při jeho poslední přehlídce bylo pouhıch 50 modelů z celkovıch 200 úplně novıch, zatímco ty ostatní představovaly směsici starších předělanıch kusů a Gaultierovy konfekce.

V posledních letech už nebyl veterán světa módy takovım rebelem jako dříve, typická hravost však z jeho kolekcí nezmizela. Gaultierovu tvorbu si oblíbilo množství celebrit, dopustit na ni nedá třeba Nicole Kidmanová, Kylie Minogue, Marilyn Manson, Lady Gaga, burleskní tanečnice Dita von Teese, ale třeba i režisér Pedro Almodóvar, kterı si objednal kostımy od Gaultiera pro filmy Špatná vıchova a Kůže, kterou nosím.

Během svého opulentního loučení návrhář všechny příznivce ujistil, že ze světa módy nezmizí úplně. Své firmě se chce věnovat nadále, i když už nebude hlavním designerem, stejně jako parfumérskému gigantu Puig, ve kterém je společníkem. Navíc podle svıch vlastních slov připravuje projekt, o němž se snad brzy dozvíme více.