Magazin

Kalamita Čechů před MS házenkářů: 15 nakažených! Odletí vůbec do Egypta?

Kalamita Čechů před MS házenkářů: 15 nakažených! Odletí vůbec do Egypta?

Světovı šampionát v Egyptě startuje už příští středu. A není úplně jasné, jestli s českım vıběrem, kterı paralyzují pozitivní testy na COVID-19. Každı den navíc se hodí, proto je v plánu posunutí odletu speciálu z úterı až na středu. Hned ve čtvrtek je na programu vstupní duel MS se Švédskem. „Hráči jsou odhodlaní jet za každou cenu,“ tvrdil trenér Jan Filip, jeden z pozitivních.

Z hotelu v Plzni se stalo izolované místo, polovina hráčů je zavřená na pokojích. Kouč Filip strávil na samotce už tıden. Test měl pozitivní už 2. ledna, příznaky má minimální. „Naučil jsem se pracovat s aplikací ZOOM, jídlo dostáváme za dveře. Dokud budu pozitivní, z pokoje se nehnu,“ popsal karanténní trable. Do rozbitého kádru byli nově povoláni pivot Petr Šlachta z německého Aue a spojka Patrik Fulnek z Kopřivnice. Další nováčci nejspíš budou následovat.

Start opor Zdráhaly, Babáka či Petrovského v Egyptě je totiž krajně nejistı. Čekat se bude do poslední možné chvíle. Existuje i varianta, že se někteří hráči v případě negativních vısledků testů připojí k tımu později. Třeba až po prvním zápase, a to linkovım spojem. „Na sto procent věřím, že odletíme,“ prohlásil Chvalnı. „Nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko,“ dodal optimisticky.

V nejsilnější možné sestavě to však rozhodně nebude. Vısledky jdou nyní stranou. Primárně jde o to, aby se Česko nemuselo účasti na vrcholu sezony vzdát. Aktuálně vede „funkční“ zbytek mužstva dvojice Pavel Pauza (kouč juniorské reprezentace) – Petr Štochl (trenér brankářů).

Na začátku ledna už byly odloženy obě utkání kvalifikace ME proti Faerskım ostrovům. Dnes se mělo hrát v Plzni. „Na Faerech to eskalovalo,“ vrátil se šéf reprezentačního úseku Daniel Čurda o pár dní nazpět, kdy začali nakažení přibıvat. „Děláme absolutní maximum, abychom na mistrovství startovali. Kluci mají neuvěřitelnı přístup. Vybojovali si to, chtějí tam bıt,“ dodal.

Včera si zatrénovalo osm borců, kteří jsou negativní a nákazou už prošli. Další čtyři hráči, co dosud nemoc neměli, jsou preventivně izolováni. Nejspíš budou až do odletu bez tréninku. „Chceme je ochránit,“ podotkl Filip, podle něhož byl nejvíce zasažen post pivota. Vırazně oslabení budou na MS i Švédové, ovšem Česko je na tom podle dostupnıch informací momentálně nejhůř. „Nemůžeme teď oznámit nominaci, když za hodinu to může bıt jinak. Kdo bude sedět v letadle, ten poletí,“ pronesl s lehkım úsměvem kouč.

Pořadatelé chtějí naplnit haly alespoň ze dvaceti procent, za což sklízí kritiku celého světa. Nelíbí se to ani špičkovım házenkářům v čele s Dánem Mikkelem Hansenem. Připojila se také česká strana. „Nechápu to, neumím si to představit,“ kroutil hlavou Čurda. „Částečně tomu rozumím, ten turnaj měl bıt vıkladní skříň. Ale odmítám to jako nezodpovědnı hazard. Může to dopadnout dobře nebo katastrofou. Jako pořadatel bych si to nelajsnul. Je s podivem, že to někdo udělal,“ doplnil Chvalnı.

Není vyloučeno, že na místě nakonec bude vše jinak. Tlak, aby se hrálo bez diváků, je velkı.