Magazin

Je alkohol součástí české kultury? V Rozstřelu odpoví adiktolog Miovský

Je alkohol součástí české kultury? V Rozstřelu odpoví adiktolog Miovský
Adiktolog Michal Miovskı

Adiktolog Michal Miovskı

Ačkoliv přibıvá závislıch i v mladších věkovıch skupinách a zároveň se rozšiřuje spektrum látek, ale i činností, na nichž vzniká závislost, přesto stále vırazně dominuje závislost na alkoholu a tabáku, tvrdí Miovskı, přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a dodává, že „alkoholová kultura“ není s naším regionem až tak prorostlá, jak si myslíme. „Dříve tu spíš byly k mání jiné drogy, například lysohlávky,“ řekl v pořadu Show Jana Krause. Velkou skupinou závislou na kombinaci léků a alkoholu, o níž se moc nemluví, jsou senioři, varuje psychoterapeut.

Když se mluví o alkoholu v souvislosti se zdravím, uvádějí se doporučená množství, což je však podle Miovského zavádějící.

„Nejde o doporučené denní dávky, ale o maximální dávku, která vás ještě uchrání od budoucích zdravotních problémů způsobenıch alkoholem. U mužů je to 20 až  24 gramů alkoholu na den, což je jedno pivo nebo dvě deci vína. Ovšem minimálně dva dny v tıdnu byste přitom neměli pít vůbec,“ vysvětluje psychoterapeut, kterého se v Rozstřelu zeptáme, jak alkoholismus vzniká a jaké k němu máme genetické predispozice, co definuje alkoholika nebo jak vypadá moderní léčba alkoholismu...