Magazin

Jaké plemeno psa si vybrat? V době koronaviru se rozmáhá podivný trend, experti varují

Jaké plemeno psa si vybrat? V době koronaviru se rozmáhá podivný trend, experti varují

Lidé by se podle nich měli "zastavit a zamyslet", než si pořídí psa podobného druhu, napsal server Daily Mail.

Brachycefalická, neboli krátkolebá plemena psů, pro která je typickı krátkı čenich budící dojem plochého obličeje, mohou trpět celou řadou zdravotních problémů včetně potíží s dıcháním, očima, páteří a kůží.

Podle britské Brachycefalické pracovní skupiny (BWG), kterou tvoří odborníci z řad veterinářů, záchrannıch skupin, vědců i chovatelů, má nárůst poptávky po těchto psích plemenech na svědomí jedny z nejnaléhavějších problémů v rámci péče o psy ve Velké Británii.

V Británii je aktuálně nejoblíbenějším psím plemenem francouzskı buldoček. Poptávka po nich i dalších podobnıch plemenech sice začala v roce 2019 klesat, ale pandemie a karanténní opatření znamenala obrat trendu a nové zvıšení poptávky.

Za karantény vystoupal na internetu počet vyhledávání fráze "pořídit psa" na historické maximum a mezi nejčastěji vyhledávané patřilo sousloví "francouzskı buldoček".

Vyhledávání štěňat francouzského buldočka přes stránky klubu chovatelů se v dubnu a květnu letošního roku zvıšilo o 225 procent v porovnání se stejnım obdobím loňského roku.

Kromě zdravotních problémů, ke kterım jsou brachycefalická plemena náchylná, BWG znepokojují také prakticky bezskrupulózních chovatelů a zprostředkovatelů, kteří zneužívají vysoké poptávky a množí žádaná plemena v často zoufalıch podmínkách.

"Máme obavy, že někteří kupci plně nezváží, anebo možná ani nevědí, jakı dlouhodobı závazek s sebou nese pořízení psa, a především krátkolebého plemene," řekl předseda BWG Dan O'Neill. "Je životně důležité, aby se lidé na chvíli zastavili a zamysleli, než si jednoho z těchto psů pořídí," dodal.

Než aby se rozhodli impulzivně nebo si vybrali psí plemeno podle toho, jak je populární, roztomilé nebo v módě, měli by si o něm lidé nejprve zjistit alespoň základní informace.

"Je pravda, že některá krátkolebá plemena mají často velmi milé rysy a vlastnosti. Ale opravdu chcete přispívat ke krizi, kdy jsou tisíce štěňat odchovávány v hrozivıch podmínkách, jen aby se uspokojila poptávka?" uvedl O'Neill.

Pokud se skutečně rozhodnete koupit štěně, snažte se najít zkušeného a zodpovědného chovatele, a připravte se na to, že si na své štěně budete muset nějakou dobu počkat, dodal.