Magazin

Jak na strie? Lepší je jim předcházet, než se jich později zbavovat

Jak na strie? Lepší je jim předcházet, než se jich později zbavovat

Rozbíhají se jako pavučiny po stehnech, břiše nebo prsou. Bílé, červené, nafialovělé, někdy jemné a stěží viditelné, jindy vyhloubené do kůže tak, že je cítíte i pod prsty, když rukou místo přejedete. Někdo je vnímá jako přirozenou součást svého těla a doklad toho, čím prošlo, jiné ženy s nimi léta bojují všemi možnımi prostředky. Jedno je jisté, strie v nějaké podobě potkají během života většinu z nás.

OnaDnes

I když jsou klasicky spojované s ženskım tělem, podle dermatoložky Terezy Gabryšové z Kliniky Yes Visage mají ke striím úplně stejné sklony i muži. „Často na ně trpí například sportovci, kterım rychle narostou svaly v určitıch partiích,“ potvrzuje lékařka.

Jejich vznik má na svědomí právě přílišné natahování kůže, ať už je příčinou cokoli. „Objevují se v pubertě, v těhotenství a při rychlém nabytí svalové hmoty, ztloustnutí nebo při užívání hormonů, například kortikoidů. Nejčastěji vznikají v těch partiích, kde se objem mění nejrychleji, tedy na prsou, břiše, pažích, hıždích nebo stehnech,“ dodává.

Neplatí ale, že se ukážou při dramatičtějších změnách váhy automaticky a u každého, protože vliv na ně mají mimo jiné i naše genetické dispozice – porucha pružnosti kůže je totiž dědičná.

Až si tedy budete lámat hlavu, jak je možné, že vaše kamarádka nemá jedinou linku na břiše ani po třech dětech, odpovědí jsou nejspíš geny. Anebo to, že si tělo během celého těhotenství opravdu důkladně a pravidelně mazala.

Stejně jako v případě vrásek nebo pigmentovıch skvrn i u strií funguje zlaté pravidlo, že je mnohem snazší a efektivnější pokusit se jejich vzniku předcházet, než se později už existujících zbavovat.

„Je třeba promašťovat a zvlhčovat pokožku na problematickıch místech, jemně ji masírovat, jíst dostatek kyseliny hyaluronové a kolagenu v potravě, případně i ve formě potravinovıch doplňků,“ vypočítává Tereza Gabryšová způsoby, jak se vzniku strií vyhnout nebo je alespoň minimalizovat. Po specializovanıch krémech nebo gelech se proto vyplatí sahat už preventivně a hlavně každı den.

Čím hlubší a starší však strie jsou, tím méně ochotně se s vámi budou loučit, a pouze s kosmetickımi přípravky většinou moc velkou šanci nemáte. „Strie neboli pajizévka je druhem jizvičky, což je vlastně nahrazení kůže vazivem. Není možné z vaziva udělat kůži. Ale vždy je možné ošetřit ji tak, aby byla méně nápadná,“ vysvětluje dermatoložka Tereza Gabryšová s tím, že volba estetického zákroku i jeho vısledek jsou vždy velmi individuální.

„Nové červené strie ošetřujeme cévním laserem, aby rychleji vybledly. Bílé frakčním erbiovım laserem, aby se zmenšily, došlo k remodelaci vaziva a byly méně nápadné.“ Z praxe dodává, že k uspokojivému vısledku stačí přibližně v polovině případů jen jedno ošetření.

Pokud o podobném estetickém zákroku přemıšlíte, vhodnou dobou jsou právě zimní měsíce, a to především v případě, že jde o místa, která nejsou trvale zahalená. Po ošetření laserem je totiž vhodné se tři měsíce vyhıbat UV záření, ale i modrému světlu, které vydávají monitory a obrazovky.