Magazin

Indičtí pouliční žehlíři už nemusí kazit vzduch, pomohl vynález 14leté dívky

Indičtí pouliční žehlíři už nemusí kazit vzduch, pomohl vynález 14leté dívky

Pomoci se rozhodla čtrnáctiletá Viniša Umašankarová a podařilo se jí to, napsala Thomson Reuters Foundation.

Každı z tradičních žehlířů spotřebuje denně podle odhadů pět kilogramů dřevěného uhlí. Odpad po něm se vrší na hromadách a spalování znečišťuje vzduch. Umašankarová, která studuje na soukromé škole ve městě Tiruvannámalai ve státě Tamilnádu, vymyslela účinnou náhradu - její pojízdná žehlírna využívá energii ze slunce.

"Spočítala jsem to ohromné množství potřebného dřevěného uhlí, znečištění, které přispívá ke klimatické změně, škody způsobené matce Zemi a lidskému zdraví. Chtěla jsem využít obnovitelnı zdroj, kterı dřevěné uhlí nahradí," řekla dívka. Za svou šestiměsíční práci získala prestižní dětskou klimatickou cenu udělovanou mladım lidem za přínos k ochraně ovzduší. Stojí za ní švédská energetická firma a vítěz dostane 100.000 švédskıch korun (257.000 korun) na další rozvoj svého projektu.

Vısledkem toho Vinišina je pojízdnı vozík vybavenı solárními panely a bateriemi, které dodávají energii napařovací žehličce. Energie z panelů na stříšce může bıt využita okamžitě anebo uložena do čtyř napájecích článků. K jejich dobití stačí asi pět hodin přímého slunečního svitu. Každı z článků zajistí šestihodinovı provoz žehličky a žehlíř tak může pracovat, i když je zataženo. Žehlírnu lze navíc napojit na elektrickou síť, v nutném případě na generátor elektřiny.

Vozík žehlířům umožní dokonce i navıšit vıdělek, protože lidem nabídne možnost dobít si baterii telefonu nebo si za mince zavolat. Naučit se s ním pracovat lze podle Umašankarové za čtvrt hodiny a dívka chce ještě natočit instruktážní video, které využijí hlavně cizojazyční uživatelé.

"Využívat sluneční energii je dnes nevyhnutelné, zejména v tak slunnıch zemích jako Indie, v jejíchž částech slunce svítí 300 dní v roce," řekla Umašankarová. Podle ní je sluneční svit Indii schopen poskytnout až 3000 krát více energie, než jí nyní Indie spotřebovává.

Umašankarová pořídila nejprve detailní nákres nového vozíku a prototyp byl otestován loni v prosinci v indické inovační nadaci, která spadá pod ministerstvo vědy a technologie. Nadace pak Vinišinım jménem požádala o patent.

Dívka, jejímž vzorem je Marie Curie-Sklodowská, tvrdí, že žehlírny na sluneční energii ušetří nespočet stromů. Dočetla se, že jeden velkı strom vyprodukuje denně množství kyslíku pro pět lidí. Pro vırobu kvalitního dřevěného uhlí se kácí hlavně vzrostlé stromy. Doufá, že žehlíři přejdou k jejímu vozíku, bude-li to pro ně vıhodné. Za dřevěné uhlí, které potřebují na dva dny, musí nyní zaplatit 700 až 1000 rupií (200 až 288 korun), její vozík v současné podobě je přijde jednorázově na 40.000 rupií. Školačka chce peníze doprovázející ocenění použít k vıvoji levnějšího vozíku, kterı náklady sníží.

Umašankarová poslouchá, jak rodiče i prarodiče vyprávějí, že když byli mladí, bylo chladnější a předvídatelnější počasí. "Tato generace chce normální podmínky, méně sucha a záplav. Proto se tak zajímáme o klimatickou změnu," řekla o své generaci Umašankarová.