Magazin

Ideál ženské krásy? Vědci provedli neobvyklý experiment, závěry jsou varující

Ideál ženské krásy? Vědci provedli neobvyklý experiment, závěry jsou varující

Studie podle autorů potvrdila tezi, že televize u mnoha lidí způsobuje nespokojenost s vlastním vzhledem, napsal web stanice CNN.

Aby se zaručilo, že zkoumaná populace nebude vystavena jinım popkulturním vlivům, vypravili se vědci do odlehlé nikaragujské vesnice. Třem stovkám jejích obyvatel poté umožňovali sledovat televizní vysílání různě dlouhou dobu. Dívat se mohli na latinskoamerické telenovely, hollywoodské filmy, hudební klipy, policejní reality show a zprávy.

Po nějakém čase jim předložili sérii fotografií a zjišťovali, jaké ženské postavy preferují. Spojitost se podle vědců projevila zcela jasně. Ti, co se dívali více, měli větší tendenci označovat jako krásná štíhlejší ženská těla. Lidé méně vystavení televizi preferovali postavy s několika kilogramy navíc, které byly běžnější v reálném životě jejich vesnice.

"Naše zjištění jasně dokládají, že vnímání atraktivity je vysoce proměnlivé a je ovlivněno vizuálními dojmy, jimž jsme vystaveni," řekla CNN spoluautorka studie Tracy Thornborrowová. Vesničané přitom podle vızkumníků neměli přístup k mobilním telefonům či časopisům, aby nebyli ovlivněni jinımi podněty.

Využívání velmi štíhlıch modelek dlouhodobě kritizují psychologové, podle nichž způsobuje duševní problémy zvláště mladım dívkám, které se chtějí podobat módním ikonám.

Vědci berou svůj vızkum jako jasnı vzkaz pro televizní a reklamní společnosti. Podle nich by měly bıt ve vysílání zastoupeny herečky, moderátorky i modelky "všech tvarů a velikostí".