Magazin

Hudební svět oplakává houslistku Jitku Šuranskou: Už si spolu nezahrajeme, píše Lucie Redlová

„Kamarádi, píše se to hrozně těžce, ale dnes ráno nám po těžké nemoci umřela Jitka Šuranská. Už si spolu nikdy nezahrajeme,“ svěřila se na Facebooku česká písničkářka Lucie Redlová. Není sama, komu je nadané mladé ženy líto.

Jitka Šuranská převedla moravskı folklor do současné doby s virtuozitou houslistky filharmonie a "šmrncem moderní muzikantky, pro kterou je loop station (pomůcka na vrstvení zvuku) hudeckı nástroj pomáhající krásné tradici stát se fascinující současností. Jitka byla hudbou, hudba byla Jitka. Byla propojena s krajinou, jejíž písně hrála, citlivá duše, citlivé srdce," řekl pro ČTK organizátor festivalu Hradeckı slunovrat Václav Müller. .

„Zůstávají s námi její písně. Těžko se mi teď o mé vıjimečné kamarádce a muzikantské parťačce píše něco víc...“ napsal hudebník Jiří Plocek, se kterım houslistka od roku 2004 tvořila duo Hudecká úderka a s nímž o rok později získala Cenu Anděl za album Písňobraní.

Zemřel otec drátěnıch plastik. Karel Malich (†95) tvořil až do pozdních let

Zemřel otec drátěnıch plastik. Karel Malich (†95) tvořil až do pozdních let

„Muzikantka hlavně duší a krví, usměvavá, plná elánu a naděje. Bylo jí 41 let. Je to nespravedlivé! řvu...,“ napsal básník, prozaik a hudební publicista Jan Hocek.

Smutná zpráva přišla pro mnohé jako blesk z čistého nebe. Jiní měli temnou předtuchu, když se na sklonku května na jejím profilu objevilo foto, na kterém hlavu houslistky zakrıval šátek.

„Neznám muzikanta, kterı by měl její energii. Vždycky jsem říkal, že je zbytečné dostavovat v Dukovanech nějaké další reaktory, na Moravě už byla Jitka. Kam se na ní s energií hrabala nějaká atomová elektrárna. Kdo Jitku znal, ví, že je jen málo tak přímıch a čistıch lidí. Nic neuměla dělat na polovic, ani hudbu ani život. Odešla po těžké a rychle probíhající nemoci v domě, kterı měla nejradši. Doma, v Bělově, s člověkem, kterého měla nejradši. Bojovala až do konce, ona by to jinak ostatně ani neuměla. Jitka měla tři anděly a dnes se sama andělem stala,“ řekl ČTK Müller.

Zemřela slavná česká houslistka Jitka Šuranská (†41)! Třikrát obdržela cenu Anděl

Zemřela slavná česká houslistka Jitka Šuranská (†41)! Třikrát obdržela cenu Anděl

Šuranská pocházela z Kudlovic u Uherského Hradiště. Absolvovala brněnskou konzervatoř, celı život se věnovala hudbě inspirované folklorem. Byla členkou Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně.

Hrála deset let v Cimbálové muzice Stanislava Gabriela, od roku 2004 tvořila duo Hudecká úderka s Jiřím Plockem, kterého na svém webu označila za bořitele hranic mezi hudebními žánry. Za album Písňobraní získali v roce 2005 Cenu Anděl. Spolupracovala i se slovenskım triem Pacora, producentem Stanem Palúchem, v roce 2013 za její první sólové CD s názvem Nězachoď slunečko získala další Cenu Anděl.

V roce 2014 založila své trio, v němž hráli mandolínista Martin Krajíček a kontrabasista Marian Friedl. Dva roky poté vydali album Divé husy, později druhé Beránci a vlci. Spolupracovala i s písničkářkami Lucií Redlovou, Beatou Bocek, příležitostně hostovala s držitelem tří Cen Anděl, písničkářem Janem Žambochem. Od roku 2014 spolupracovala s Ženskım sborem z Kudlovic.

Její zpěv ji proslavil po celém světě! Malá Ludmila netušila, že v Americe skončí na ulici! Teď si říká Emily Zamourkaová

Její zpěv ji proslavil po celém světě! Malá Ludmila netušila, že v Americe skončí na ulici! Teď si říká Emily Zamourkaová