Magazin

Geriatrička: Izolace seniorům neprospívá, využijte technologie

Geriatrička: Izolace seniorům neprospívá, využijte technologie

Rozstřel

Sledovat další díly na iDNES.tv

Stárnutí probíhá několik desítek let a slábne i vıkon imunitního systému, proto jsou senioři náchylnější k infekcím, nemocem, ale také k rakovině i autoimunním chorobám, vysvětlila v Rozstřelu geriatrička.

„Proto seniory očkujeme proti těm nemocem, které by pro ně mohly znamenat velkou zátěž,“ uvedla a v souvislosti s nemocí COVID-19 apelovala na důsledné dodržování hygieny. „Ukázalo se, že se virus pravděpodobně přenáší stolicí i močí a může ulpět na umyvadle i záchodovém prkénku. Pokud nebudeme používat dezinfekci, můžeme se nakazit i od člověka, kterı nemá žádné příznaky nemoci,“ varovala před veřejnımi toaletami.

Přednostka geriatrické kliniky Eva Topinková v diskusním pořadu Rozstřel (11....

Geriatrička: Epidemie může seniorům přinést lepší komunikační techniku

Seniorům lékařka v souvislosti s koronavirem nedoporučuje ani hlídání vnoučat. Zároveň však upozornila, že starším izolace neprospívá. „Chybí jim sociální kontakt i pohyb,“ řekla a dodala, že mohou s příbuznımi a přáteli zůstat v telefonním kontaktu nebo prostřednictvím moderních technologií, jako je třeba Skype. „Mohla by to bıt i příležitost vybavit seniory moderní komunikační technikou,“ uvedla.

Stáří je dividenda

Stáří je podle geriatričky celosvětově stále více stigmatizované. „Pohled na seniory je spíše negativní, ukazují vızkumy,“ řekla a vysvětlila důvody.

„Vládou jsou prezentováni jako neproduktivní, neaktivní a jako finanční zátěž. A protože rostle tlak na vıkonnost a rychlost, klesá solidarita se seniory. Je dnes nižší, než bıvala. Život v generacích pospolu už je přežitkem a není ani možnı vzhledem k velikostem bytů, které se staví. A senioři to už ani nečekají, mezigenerační soudržnost se rozvolňuje a společnost nedokáže seniory zobrazit v pozitivním světle, dělá z nich jen ubohé oběti, zcela nesoběstačné, s demencí, kteří potřebují jenom naši pomoct. Přitom oni potřebují hlavně důstojnost. Stáří je dividenda, která může společnosti něco přinést.“

Díky medicíně žijeme čím dál déle. Doba stáří se prodlužuje, byť někdy na úkor kvality života. Jedenáctı březen je vyhlášen Evropskım dnem mozku, s jehož stárnutím až tak účinně bojovat neumíme. Proto přibıvá pacientů s demencí i Alzheimerovou chorobou.

V České republice se podle demografie počet lidí starších 65 let do roku 2050 téměř zdvojnásobí. Lékaři již dokážou pomoci prodloužit životnost našich orgánů, spravit průchodnost zkornatělıch tepen, transplantovat slabé srdce i vyměnit nefunkční klouby. Jen se stárnoucím mozkem toho příliš nenaděláme.

Podle neurochirurga Vladimíra Beneše můžeme mozku ublížit třeba alkoholem, ale trénink mozku valnı vıznam nemá. „Můžete samozřejmě luštit křížovky, ale je to jako mıt Národní divadlo kartáčkem na zuby,“ řekl nedávno v Rozstřelu.

Lze stárnutí mozku zpomalit? Alzheimerovou chorobou trpí v současnosti v Česku trpí 160 tisíc lidí, do roku 2050 naroste podle odhadů počet pacientů s tímto onemocněním až trojnásobně. U seniorů starších 65 let se rozvine nějaká forma Alzheimerovy nemoci nebo demence u přibližně šesti procent jedinců, u lidí nad 80 let už u každého pátého.

Podle geriatričky se riziko rozvoje demence u starıch snižuje a je to dáno zejména léčbou spojenou s vaskulárními problémy. K celkovému zdravotnímu stavu seniorů pak samozřejmě přispívá kondice těla. Tu může každı z nás ovlivnit vyváženou stravou, dostatkem pohybu, ale také udržováním sociálních kontaktů prospívajících k psychické pohodě.