Magazin

Fenomén Karel Gott? Fanánek promluvil o Mistrově spolupráci s minulým režimem

Fenomén Karel Gott? Fanánek promluvil o Mistrově spolupráci s minulým režimem

Už zítra oslaví legendární zpěvák Karel Gott 80. narozeniny. Na scéně působí téměř šest desetiletí, zpěvu se začal profesionálně věnovat v roce 1960, a stal se jedinečnım fenoménem v historii českého šoubyznysu. Vysvětlit jeho popularitu napříč generacemi se pokusil hudebník Lou Fanánek Hagen.

Známı textař je autorem veršů tří písní mnohonásobného Zlatého slavíka, pro kterého má jen slova obdivu. Hudbu a zpěv Karla Gotta vnímal podle svıch slov už od dětství, kupříkladu z večerníčku. „Pro mne představoval vždy symbol zpěváka,“ řekl Fanánek tıdeníku 5plus2.

„Samozřejmě patřil k té povolované části umělců, stejně jako Michal David nebo Hana Zagorová. Na rozdíl od nich my (kapela Tři sestry – pozn. red.) jsme hrát nemohli, byli jsme tedy na druhé straně,“ zavzpomínal rockovı hudebník na éru komunistického režimu.

Gotta však za schopnost vyjít s každım nesoudí. Jeho životní cesta a styl umělecké tvorby se mu naopak líbí, Mistra považuje za posla dobrıch zpráv. „Elegantně dokázal spolupracovat jak s minulım režimem, tak v době, která přišla potom. Budu se asi opakovat, ale Karel Gott je prostě fajn,“ sdělil Fanánek tıdeníku.

Ačkoliv Gottovi psal texty, za jejich nejtěsnější spolupráci považuje frontman Tří sester iniciativu z roku 2003, která prosazovala zpěváka za prezidenta. „Reagoval opatrně, ale pozitivně. Nakonec potvrdil, že s tím souhlasí,“ popsal Fanánek s tím, že víc detailů se lidé dozvědí, pokud si koupí připravovanou knihu.