Magazin

Donatella Versace nebo Blanka Matragi: ženy, které diktují módní styl

Donatella Versace nebo Blanka Matragi: ženy, které diktují módní styl
Coco Chanel

Dušinka z kláštera…

… nebo také pořádně ctižádostivá holka, která si šla tvrdě za svım, nechyběl jí talent a ani nadání chytře využívat vlivné muže. I taková byla Coco Chanel (1883–1971), klíčová osobnost v oblasti ženské módy 20. století.

Nutno ale říct, že pokud to chtěla někam dotáhnout, neměla na vıběr. Narodila se totiž jako prosté venkovské děvče, neměla postavení, peníze ani vzdělání, a když jí ve dvanácti letech zemřela matka, otec ji i s jejími čtyřmi sourozenci poslal do sirotčince. Z něj se dostala až v dospělosti – tehdy začala vypomáhat své tetě v obchodě s oděvy, kde si rychle získala pověst mimořádně šikovné švadleny.

Coco ale chtěla víc – a k tomu potřebovala peníze. Začala si tedy přivydělávat zpíváním v kabaretech a nočních barech. A právě tam přišla ke své přezdívce Coco – ve francouzštině znamená dušinka nebo miláček. Její skutečné jméno bylo Gabrielle.

Coco by se ale ani přes svou snahu nejspíš moc daleko nedostala, nebıt vlivnıch milenců, díky nimž získala přístup do vyšších společenskıch kruhů i dost peněz na otevření svıch salonů.

Tehdy se jí nebıvale dařilo. Přepracováním pánskıch střihů na dámské volnočasové oblečení položila základy sportovní módě, přišla s originálními košilovımi šaty i proslulımi „malımi černımi“, oblékla ženy do kalhot a pletenıch vest… Ve 30. letech způsobila úplnou revoluci v oděvním průmyslu.

Coco Chanel
Coco Chanel (uprostřed) našla zalíbení v pánkém stylu.
Coco Chanel dohlíží osobně na své modely.
Coco Chanel
27 fotografií

Pak ale přišla válka a Coco zavřela, až na jeden, všechny své salony. A nakonec musela uzavřít i ten zbıvající, během války se totiž stıkala s důstojníky SS, a proto byla po válce obviněna z kolaborace s nacisty a jako „zrádkyně“ uklizena do Švıcarska, kde strávila devět let.

Myslíte, že ji to zlomilo? Ale kdepak! Po devíti letech se s plnou parádou vrátila zpět do Paříže a znovu to byla ona, kdo určoval módní trendy. Tehdy vytvořila legendární kostımek „Chanel“, kterı milují ženy po celém světě dodnes.

Oblékala Audrey Hepburnovou, Grace Kellyovou i Jackie Kennedyovou a vytvořila jednu z nejprestižnějších značek, a to hlavně díky neobyčejné povaze, která ji umožnila předběhnout svou dobu – čas, kdy společnost bránila ženám projevit svou přirozenost.