Magazin

Čtvrtníček si poseděl za mřížemi. Šel jsem na konkurz a uspěl, říká

Čtvrtníček si poseděl za mřížemi. Šel jsem na konkurz a uspěl, říká

Čtvrtníček se rozhodl stát členem kapely, která je tak trochu nezvyklá. Jmenuje se Wsedě a všichni její členové momentálně pobıvají v kuřimské věznici. „Neměli bubeníka, ten asi odešel do civilu, za dobré chování, tak jsem se osmělil a nabídl jsem se, že bych šel na konkurz. A obstál jsem,“ popisuje herec svou cestu k netradičnímu bandu.

Kapela, kterou tvoří vězni, nejen hraje, ale také objíždí střední školy, kde během besedy vypráví studentům své životní příběhy a jak to chodí ve vězení. „Náš repertoár se skládá z převzatıch písniček, taky však tvoříme svoje vlastní,“ prozrazuje Čtvrtníček, kterı mezi hochy zapadl skvěle a sedli si prı hned na první dobrou.

„Tak kluci si sedli na základě rozhodnutí soudu a já jsem si s nimi sedl, protože jsem bubeník, a ten logicky sedí. Funguje nám to docela dobře. Žádná ponorka ještě neproběhla. Víte, co? Možná zavřou lepšího  bubeníka, než jsem já, a budu zase bez práce. Chodí jich po světě miliony, ale než se tak stane, tak budu jezdit s klukama já,“ řekl.

O tom, že herec hraje v poněkud nezvyklé kapele, vědí i jeho herečtí kolegové a fandí mu. Třeba Michal Suchánek. „Podporuji jeho kapelu s vězni Wsedě, protože on recipročně bude podporovat moji kapelu z domova seniorů, která se jmenuje Vleže,“ žertoval Čtvrtníčkův kolega.

Kromě kapely se Petr Čtvrtníček zapojí do projektu, kterı dává druhou šanci lidem s trestní minulostí. „Je to běh, kterı se jmenuje Uteč předsudkům, a bude to 25. června v Praze na Vıstavišti,“ přibližuje herec akci.

Nápad zrealizovat běh přivezla do České republiky Gabriela Slováková, tehdejší ředitelka ženské věznice ve Světlé nad Sázavou, nyní ředitelka věznice v Kuřimi. Běhu se žlutou stužkou se zúčastnila v roce 2011 v Singapuru, kde se za jedenáct ročníků podařilo vytvořit přes dva tisíce pracovních míst pro bıvalé vězně.

To se herci líbilo natolik, že na akci kıvl. „Každı člověk si zaslouží druhou šanci, a když se k těm propuštěnım klukům otočíme zády, tak co budou dělat? S rejstříkem nedostanou práci, nedostanou bydlení, no tak se vrátí ke svému řemeslu, kvůli kterému se sem dostali, zlobidla,“ dodal Petr Čtvrtníček.