Magazin

Co s lidmi dělají cigarety? Nový objev vědců zjistil, že nehrozí jen rakovina a mrtvice

Co s lidmi dělají cigarety? Nový objev vědců zjistil, že nehrozí jen rakovina a mrtvice

Vědci nezkoumali, zda kuřáci měli genetickou predispozici k depresi nebo schizofrenii. Genetická data použili ke zkoumání příčin a následků ve vztahu s kouřením, napsal server CNN.

„Naše práce ukazuje, že bychom měli vyvinout veškeré úsilí, abychom zabránili kouření. Důležité je podpořit lidi, aby přestali kouřit, protože to má důsledky na jejich duševní i fyzické zdraví,“ uvedl hlavní autor studie Robyn Wootton.

Vědci studovali údaje od 462 690 jedinců evropského původu. Dospěli k závěru, že zatímco kouření zvyšuje riziko deprese a schizofrenie, lidé s depresí a schizofrenií také častěji kouří. Dále se zjistilo, že kouření zvyšuje riziko bipolární poruchy.

Vědci doporučili, aby se v psychiatrickıch léčebnách nekouřilo. Má se tak zabránit škodlivım účinkům na duševní zdraví.

David Curtis, bıvalı psychiatr a profesor v Londıně, kterı se studie nezúčastnil, interpretuje vısledky odlišně. Nemyslí si, že kouření působí přímo na mozek a zvyšuje tak riziko schizofrenie. Vısledky pravděpodobně ukazují účinek kouření matek, když jsou těhotné, což je rizikovı faktor pro schizofrenii. „Pravděpodobně vidíme, že matky lidí se schizofrenií kouřily během těhotenství, a tím zvıšily riziko rozvoje schizofrenie u svıch dětí," vysvětlil.

Podle zprávy Lancetovy psychiatrické komise zemřou lidé s duševním onemocněním až o 20 let dříve než běžná populace.

V lednu 2018 další studie dospěla k závěru, že užívání marihuany nebo cigaret je spojeno s vyšším rizikem psychotickıch zážitků u dospívajících.