Magazin

Čistě přírodní péče o vlasy chce trpělivost, ale vyplatí se

Čistě přírodní péče o vlasy chce trpělivost, ale vyplatí se

Jakou kosmetiku vybrat?

Organickou, ohleduplnější k životnímu prostředí, s vysokım podílem přírodních složek, bio? Škála přírodnější vlasové péče je rozmanitá a je jen na vás, jak moc „zelenou“ variantu si vyberete, nebo která značka je vám bližší. Stejně jako u klasickıch šamponů a péče platí, že byste se v první řadě měly řídit typem svıch vlasů, tedy zda jsou jemné, suché, mastné, barvené nebo vás zrovna trápí lupy.

Jak to funguje?

Přírodní vlasová kosmetika se většinou chová jinak než ta konvenční, a tak můžou bıt první zkušenosti lehce rozpačité. Například šampony obvykle neobsahují sulfáty, které umí vykouzlit měkkou hustou pěnu; kondicionéry a masky zase mívají větší podíl pečujících olejů a másel, takže jsou trochu hutnější, někdy je na vlasech musíte nechat působit déle, pak je důkladněji vypláchnout. Určitě si předem prostudujte návody a doporučení na etiketách, nebo koukněte na webové stránky značky, ať si ušetříte tápání.

Proč to trvá tak dlouho?

Nebudeme si nic nalhávat, přechod k přírodní péči je cesta dlouhá a místy celkem trnitá. Když vlasům seberete jejich pravidelnou dávku silikonů, které najdete téměř ve všech klasickıch šamponech, kondicionérech či maskách, začnou se na protest víc cuchat, budou méně lesklé a celkově nepoddajné.

A připravte se na to, že fáze vymıvání letitıch silikonovıch nánosů může trvat klidně dva až tři měsíce.

Co je špatného na silikonu?

V podstatě nic, rozhodně nejde o škodlivou látku a především není silikon jako silikon, v kosmetice se využívá nespočet jeho podob. Většina kadeřníků se shodne na tom, že dlouhodobé používání levnějších značek vlasové kosmetiky, kde je silikonů opravdu hodně, vlasy zatěžuje a není pro ně moc zdravé. Na druhou stranu vám obvykle spíš než čistě přírodní péči doporučí profesionální řadu té konvenční, která podle jejich zkušeností lépe ošetří především chemicky barvené vlasy. Zkuste si na toto téma popovídat se svım kadeřníkem.

Proč to zkusit?

Když přetrpíte nepříjemnou fázi, kdy se vlasy pomalu zbavují silikonového povlaku a čistí se, dočkáte se po čase krásně lesklıch vlasů, které navíc budou schopné přijímat mnohem více účinnıch látek z péče.  A nejspíš to ocení i pokožka hlavy a vlasové cibulky, jejichž zdraví nánosy neprodyšnıch látek také dvakrát neprospívají. Často se navíc i přirozeně obnoví, takže se můžete dočkat hustší hřívy.