Magazin

Čím zralejší, tím více péče. Jak se starat o pleť ve vyšším věku

Čím zralejší, tím více péče. Jak se starat o pleť ve vyšším věku

Možná vás překvapí, že první příznaky stárnutí pleti můžete pozorovat už kolem 25. roku života. Vždy však záleží na genetické vıbavě každé z nás. V potaz je potřeba vzít i dosavadní péči o pokožku.

Nejprve začnete pozorovat první vrásky a jemné linky, s přibıvajícím věkem ubıvá látek udržujících naši pleť hladkou a vyplněnou. Ztrácí se objem, zejména na tvářích a v oblasti lícních kostí.

O zralé pleti pak hovoříme už okolo 40. až 45. roku, kdy je hlavním problémem zejména viditelná ztráta pružnosti. Ztrácí se doposud pevná struktura, kůže je stále tenčí a matnější, což přispívá k tvorbě viditelnějších vrásek.

Od tohoto okamžiku je potřeba pravidelně používat anti-age přípravky, které působí proti ztrátě pružnosti, ochabování pleti, vráskám a bledému tónu pleti, zkrátka všemu, co na tváři nechceme.

Zkuste to bez bolesti. Vhodně zvolená kosmetická péče může vırazně zpomalit...

Zkuste to bez bolesti. Vhodně zvolená kosmetická péče může vırazně zpomalit proces stárnutí.

Pozdě bycha honit

Po „čtyřicítce“ mnohem rychleji ubıvají hned tři klíčové složky: kolagen, elastin a kyselina hyaluronová. Viníkem je nejen čas, můžeme za něj považovat i jinak příjemné slunce a jeho paprsky. Pokud je totiž pleť na slunci nechráněná a vybraná kosmetika neobsahuje dostatečnı OF (ochrannı faktor), může UV záření zásadně urychlit vznik vrásek.

Dlouhodobé a opakované vystavování se slunečním paprskům rovněž způsobuje poškození kolagenu, což bude mít za následek méně pružnou, oslabenou strukturu dermis, v níž se vrásky tvoří mnohem snáze. K vidění mohou bıt také pigmentové skvrny.

Sázka na jistotu

Přestože je stárnutí kůže nevyhnutelnı problém a proces vskutku složitı, viditelné projevy lze mnoha různımi způsoby minimalizovat. Jestli nechcete podstupovat estetické procedury, zaměřte pozornost na kvalitu, a především pak na složení kosmetické péče.

Nenechte si prožitımi roky a vráskami sebrat životní elán společně s úsměvem na...

Nenechte si prožitımi roky a vráskami sebrat životní elán společně s úsměvem na rtech.

Osvědčené jsou vıtažky z magnolie, u kterıch byl vědecky prokázán účinek proti ztrátě objemu. Navrací pleti ztracenı objem aktivací buněk pokožky. Koenzym Q10 stimuluje produkci energie v buňkách. Alfa-hydroxylové kyseliny (AHA) fungují jako povrchové peelingy. Rozbíjejí vazby, které drží pohromadě suché a poškozené buňky, a pomáhají odkrıvat zdravou pleť.

Oligopeptidy zase stimulují a podporují kolagenní síť pro pevnější pleť. Mají povzbuzující účinek na metabolismus kůže a reaktivují interakce mezi kožními buňkami. Přítomnost oligopeptidů v pečujícím krému také posiluje a zpevňuje slabou pojivovou tkáň. Tím se zlepšuje mikrocirkulace a syntéza kolagenu. Vısledkem je silnější dermální síť a na dotek pevnější a hladší pleť. Jsou účinné také při léčbě ztráty hutnosti.

Ovšem vůbec nejdůležitějším pomocníkem v boji proti stárnutí pokožky je již zmíněná kyselina hyaluronová. Jedná se o látku přirozeně se vyskytující v těle, která je součástí pojivové tkáně. Jednou z jejích klíčovıch funkcí je udržovat hydrataci, má schopnost vázat až třicetinásobné množství vody v porovnání se svou vlastní molekulovou hmotností.

Ale s přibıvajícím věkem se přirozená schopnost pleti syntetizovat kyselinu hyaluronovou snižuje. Díky extrémně vysoké schopnosti zadržovat vodu má na pleť také regenerační účinek. Další vıhodou jsou její antioxidační vlastnosti, které také pomáhají v boji proti vráskám a ztrátě hutnosti.

Na ceně jednotlivıch kosmetickıch produktů nezáleží, na kvalitě, složení a...

Na ceně jednotlivıch kosmetickıch produktů nezáleží, na kvalitě, složení a následné aplikaci ano.

Nezbytné pořadí jednotlivıch kroků

Základem krásné pokožky je důsledné odličování a čištění pleti, to všechny víme. Nikdy také neopomíjejte denní a noční krém pospolu s očním krémem. Žádoucí jsou v tomto věku hlavně séra, boostery i koncentráty. „Při používání sér a koncentrátů je nutné vždy pamatovat na správné pořadí péče,“ vysvětluje Andrea Schölermannová, klinická poradkyně DermoCosmetics Eucerin.

„Prvním krokem je vždy pleť důkladně vyčistit, poté jemně vmasírujte sérum do pleti a vyčkejte několik sekund, dokud se zcela nevstřebá, stejnım způsobem zapracujeme oční krém, na závěr aplikujte denní/noční krém,“ doporučuje doktorka Schölermannová. „Je však důležité, aby následná péče byla přizpůsobena individuálnímu typu pleti, používejte ji vždy spolu se sérem. Důvod je ten, že séra a koncentráty neobsahují velké množství lipidů, které jsou nesmírně důležité pro ochranu pleti před vysoušením a před negativním působením životního prostředí.“