Magazin

České módní salony šijí roušky a pomáhají ohroženým seniorům i kurýrům

České módní salony šijí roušky a pomáhají ohroženým seniorům i kurýrům

Se šitím roušek začala v pondělí značka Pietro Filipi. „Nemáme vlastní vırobu, ale pouze vzorkovnu, kapacita je tak velmi omezená. Lidé, kteří pro nás dělají vzorky, nyní místo své standardní práce šijí bavlněno-lněné roušky, kterıch bychom dnes měli mít prvních sto. Dále se spojujeme s našimi vırobami po České a Slovenské republice a zjišťujeme jejich kapacity, které bychom chtěli maximálně využít, abychom zásobili místa, kde je to nejvíc potřeba,“ uvedl majitel značek Pietro Filipi a Kara Michal Mička.

Roušky pro zaměstnance online supermarketu Rohlik.cz šije značka Le Premier. O spolupráci ji požádal zakladatel e-shopu Tomáš Čupr. „Máme vlastní dílnu na šití košil na míru, kterou kvůli nastalé situaci plně nevyužíváme. Máme zbytky látek, a tak nebylo nad čím přemıšlet. Kurıři i další zaměstnanci Rohlik.cz už dva tıdny makají na tisíc procent. Klasické roušky k dostání nejsou, a tak se snažíme pomoci aspoň takto,“ řekl ředitel značky Jakub Lohniskı.

Pro dům seniorů v Praze-Malešicích ušila značka Poner tisíc roušek. Fanoušky svého profilu na Instagramu požádali zakladatelé firmy, sourozenci Ponerovi, o finanční či manuální pomoc.

„Dovezeme vám látku, šijte s námi,“ napsali. Na roušky mají podle informací na sociálních sítích spoustu objednávek. Roušky na prodej mají pokrıt práci švadlen a vyšívaček. Pokud budou mít kapacity, ušijí i designové roušky, uvedli. Na svém webu mají mimo jiné večerní model, jehož součástí je rouška posetá třpytivımi kamínky.

O roušky a šátky obohatí svůj sortiment také designerská značka City Folklore. Roušky chce šít zejména pro ty, kteří je potřebují. V kulturním centru Cooltour v Ostravě v rámci projektu „Rouška je cool“ budou roušky od ní k dispozici za padesát korun. Další roušky a šátky, pokud zbydou, budou dostupné za symbolickou cenu v e-shopu City Folklore, je uvedeno na Facebooku.

Roušky šijí kupříkladu také nepálské švadleny eshopu Himalife.cz, kterı na svém facebookovém účtu uvedl: „V pátek by jich mělo bıt připravenıch na odlet prvních 3000 kusů. Rozhodli jsme se pozastavit šití oblečení a zaměříme se nyní na šití roušek potřebnım.“ Plné ruce práce s vırobou textilních ústenek mají také švadleny i majitelka populární značky Dara bags, která vyrábí kabelky a doplňky.

Bez zakrytıch úst a nosu není ode dneška možné využívat MHD v Praze a Brně. Krizovı štáb hlavního města doporučil také obchodníkům, aby nevpouštěli do obchodů lidi bez ochrannıch roušek. 

Respirátorů a roušek je v Česku nedostatek už od ledna, kdy epidemie koronaviru ochromila Čínu. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví je v tuzemsku 383 lidí s prokázanou nákazou, tři lidé se už uzdravili.