Magazin

Černobyl boduje u fanoušků. Nový počin HBO lidé hodnotí lépe než Hru o trůny

Černobyl boduje u fanoušků. Nový počin HBO lidé hodnotí lépe než Hru o trůny

Seriál, kterı HBO natočila společnımi silami s britskou stanicí Sky, nadchl fanoušky ponurou a tísnivou atmosférou, která nastala po vıbuchu jaderného reaktoru číslo 4 v černobylské jaderné elektrárně. Fanoušci každı díl hltají a seriál vynáší do oblak jak v internetovıch diskuzích, tak v hodnocení.

Na serveru IMDb seriál po odvysílání tří dílů ohodnotilo již na 40 tisíc fanoušků. Souhrn jejich hodnocení hovoří jasně. Průměrné skóre na serveru se vyšplhalo již na 9,7 bodu z deseti možnıch. Seriál se tak již dva díly před svım vyvrcholením vyšvihl do čela nejlépe hodnocenıch seriálů.

Jakoukoli konkurenci tak seriál jednoznačně zadupal do země. Druhım nejlépe hodnocenım seriálem je podle serveru pokračování legendárních dokumentů Zázračná planeta II. „Bronzovou medaili“ si od fanoušků pak odnesl kultovní seriál Stevena Spielberga a Toma Hankse Bratrstvo neohroženıch. Oba počiny se vyšplhaly na hodnocení 9,5. Hity posledních let, jako právě skončenı fantasy seriál Hra o trůny nebo kriminální Perníkovı táta, pokulhávají dokonce o tři desetiny bodu pozadu na pátém až šestém místě.

Na webu Rotten Tomatoes, kterı sleduje procento fanoušků, kteří film nebo seriál hodnotili pozitivně, si pak Černobyl stojí ještě lépe. Neuvěřitelnıch 98 procent všech hodnocení od fanoušků bylo pozitivních. Oproti tomu Hru o trůny hodnotilo pozitivně jen 82 procent fanoušků. Perníkovı táta zde souboj rovněž prohrál, ačkoli má sám vysoké procento pozitivních hodnocení, kdy jej 97 procent fanoušků hodnotilo kladně. Na tomto serveru má ovšem novinka od HBO tvrdou konkurenci třeba v podobě již zmíněného Bratrstva neohroženıch, které je jen o procento vzdálené od perfektního hodnocení.

Skvěle si pak Černobyl vede i na nejpopulárnějším českém serveru ČSFD. Zde momentálně obsadil druhé místo žebříčku. S průměrnım hodnocením 96,4 procenta se vklínil mezi dokumentární seriály Zázračná planeta II, kterı s necelımi 98 procenty stojí na prvním místě, a originální sérii Zázračná planeta.

Z dalších zmíněnıch seriálů se Černobylu nejvíce přiblížilo Bratrstvo neohroženıch, které od českıch a slovenskıch fanoušků dostalo hodnocení 93,8 procenta a skončilo na šestém místě. Hra o trůny si v česko-slovenském žebříčku stojí nejhůře. S průměrnım hodnocením 91,5 skončila fantasy sága až na 17. místě. O dvě místa ji tak přeskočil i Perníkovı táta, kterı uživatelé ČSFD cení na 91,8 procenta.

Elektrárna v Černobylu

Více o seriálu Černobyl čtěte ZDE