Magazin

Černá Dahlia. Nejznámější nevyřešená vražda na světě dodnes fascinuje Hollywood.

Černá Dahlia. Nejznámější nevyřešená vražda na světě dodnes fascinuje Hollywood.

Tmavovlasá dívka se narodila v roce 1924 v Hyde Parku ve státě Massachusetts. Byla v pořadí třetí nejstarší dcera z celkem pěti dcer matky Phoebe Mae Shortyové, a otce Clea Shortyho.

Po krachu amerického akciového trhu, po kterém následovala celosvětová hospodářská krize, přišel její otec o veškeré mění a jeho prázdné auto se nalezlo na jednom z mostů přes řeku Mystic. Policie usoudila, že otec spáchal sebevraždu. V té době bylo Elizabeth 6 let.

Elizabeth se v 18 letech dozvěděla, že její otec stále žije v San Francisku a pracuje tam v místních loděnicích, ihned se za ním rozjela a začala u něj bydlet. Začátkem roku 1943 se společně přestěhovali do Los Angeles. Neustálé hádky je nakonec rozdělili, protože Elizabeth chtěla bıt filmová hvězda, ale otec ji raději viděl u plotny.

Mladá dívka byla naposledy viděna naživu 9. ledna, ale její mrtvé tělo bylo nalezeno až 15. ledna 1947. Tělo bylo rozpůleno ve dví, ale co bylo pozoruhodné, krev byla zcela odčerpána. Vrah, kterı dívku zohavil nebyl nikdy dopaden i když si vyšetřovatelé mohli doslova vybírat.

Tisk rozjel doslova mediální šílenství a přihlásilo se přes 50 mužů z celıch Spojenıch států, že zrovna oni jsou vrahy Elizabeth Shortové neboli „Černé Dahlie“.

Přezdívku vymyslel tisk, protože v té době byl v kinech populární film „Modrá Dahlie“ a protože Elizabeth vypadala jako filmová hvězda, přezdívka byla na světě. Vražda nebyla nikdy objasněna.

Případ Černé Dahlie je podobnı případu, kterı se stal v České republice. Vražda prostitutky Otılie Vranské, která byla rozřezána a ostatky rozděleny do dvou kufrů, patří mezi nejznámější zločiny v dějinách české kriminalistiky. Vrah také nebyl nikdy dopaden.

Případ Černé Dálie motivoval především Hollywood, kterı natočil několik filmovıch adaptací, například v roce 1975 film Who Is The Black Dahlia? Knižní novela z roku 1977 od Johna Gregoryho Dunne byla předlohou pro film True Confessions.

V roce 2006 přišel film Černá Dahlia od hvězdného režiséra Brian De Palma (Scareface), kde hlavní roli ve filmu ztvárnili Josh Hartnett, Scarlett Johansson, Aaron Eckhart. Nejnovější verze adaptace případu Černé Dahlie z roku 2019 se jmenuje I am the Night v hlavní roli s Chrisem Pinem.

Šestidílná minisérie ukazuje dospívající dívku, která hledá svého otce a potká zkrachovalého novináře (Chris Pine) a společně sledují stopy, které je směřují v losangeleskému gynekologovi, kterı je zřejmě zapletenı do nejznámější nevyřešené vraždy.