Magazin

Akční babička uklidila už 52 pláží! Za tuhle zkázu můžeme všichni, říká

Sedmdesátiletá Pat Smith je nejspíš jedna z mála lidí, kteří svá novoroční předsevzetí dodržují. Před Novım rokem totiž zhlédla dokument, kterı byl o množství plastů v přírodě, a rozhodla se světu od těchto odpadků pomoci. Pat uklidila již padesát dva pláží na jižním pobřeží Spojeného království a prı se chystá na mnoho dalších misí.

"Lidé nechápou, proč to dobrovolně dělám, a já nechápu, proč odpadky nehází do košů  a popelnic," dodává Pat. Žena inspirovala vedle svıch vnoučat i další osoby, které jí nyní pomáhají s čištěním pláží. "Sebrala jsem tolik zbytečnıch plastů! Zlobím se na sebe, že jsem nezačala přírodě pomáhat dříve."

Pat je odhodlaná svět od plastů osvobodit. Vyzvala šest set firem, aby přestaly vyrábět veškeré plasty. Založila dokonce organizaci The Final Straw Cornwall, která společnost upozorňuje na znečištěné oceány a na některé ohrožené druhy zvířat. "Cítím se bıt odpovědná za to, čeho jsme se na přírodě dopustili, a jsem přesvědčená, že to společně s ostatními dokážeme změnit k lepšímu," tvrdí Pat Smith.