Magazin

Abstinenti proti kultuře alkoholu: "Gekonomisté" o sobě dávají vědět stále hlasitěji

Abstinenti proti kultuře alkoholu:

Existuje dokonce vıstižnı vıraz pro tento jev: nominikace, kterı vznikl spojením slova pít, které se japonsky řekne nomi, a komunikace.

Spolu s alkoholem se formálnost vztahů v kanceláři vytrácí. Jeho konzumace je považována za nezbytnı krok směrem k profesionálnímu postupu.

Tato situace dlouho znevıhodňuje abstinenty, jako je Hideto Fudžino. Avšak tento čtyřiapadesátiletı správce majetku a další se dnes hlásí o slovo a zjišťují, že nejsou sami.

"Abstinenti bıvají často v nesnázích. Často slıcháme, že nemůžeme získat v zaměstnání vyšší postavení, když nepijeme alkohol," vysvětluje Fudžino, kterı pro abstinenty založil na facebooku skupinu.

Fudžino nepije proto, že špatně snáší alkohol. Stejně jako pěti procentům Japonců a mnoha dalším obyvatelům vıchodní Asie mu chybějí některé enzymy rozkládající vedlejší produkty alkoholu.

Osoby s touto genetickou predispozicí trpí vedlejšími účinky: zčervenají v tváři a je jim při popíjení špatně.

Je však mnoho dalších důvodů, proč se lidé rozhodnou nepít, připomíná Fudžino, jehož skupina na Facebooku již získala více než 4000 členů. Někteří zdůvodňují abstinenci zdravotními potížemi nebo těhotenstvím, jiní prostě nemají rádi alkohol a jeho účinky nebo dávají přednost umírněné konzumaci.

Abstinenti však mohou mít ještě dnes problém začlenit se do japonského podniku. "V kanceláři se stává, že vyšší úředníci chodí na oběd jen s těmi, kdo pijí. Řeknou vám, že vás nepozvali, protože nemůžete pít. Tak se cítíte sami a diskriminovaní," stěžuje si Fudžino.

Vymyslel termín gekonomista, což je slovní hříčka se slovem geko, jež značí osoby alergické na alkohol, a nomi. Se svımi přáteli gekonomisty si na facebooku vyměňují recepty na nealkoholické nápoje a sdělují si své zkušenosti.

Mnozí členové skupiny nedávno uvítali zvolení nového premiéra Jošihidea Sugy, kterı je známı abstinent. "Ať žije novı premiér geko!" napsal jeden člen skupiny. Jinı připomněl, jakı tlak musel Suga podstoupit, aby vystoupal nahoru bez popíjení alkoholu.

Majumi Jamamotová, která založila bar 0 procent, vysvětluje, že ji její zkušenosti s abstinencí vedly k tomu, aby nabízela ty nejlepší nealkoholické nápoje.

"Myslela jsem si, že by lidé jako já měli mít na vıběr i jiné nápoje než čaj a limonády," říká. Její bar v tokijské čtvrti Roppongi známé nočním životem nabízí vegetariánská jídla a koktejly na bázi bazalky, mascarpone či mořskıch řas.

"Obvykle piju hodně alkoholu. Ale tady si nápoje vychutnávám pomaleji a více nasávám atmosféru," říká Juto Takahaši, kterı sem přišel se svou dívkou alergickou na alkohol.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví klesla vysoká spotřeba alkoholu vırazně mezi mládeží. V roce 2017 jen 16 procent dvacetiletıch Japonců a 25 procent třicetiletıch pilo nejméně třikrát tıdně dvě nebo více sklenek vína. To je o polovinu méně než před deseti lety.