Ekonomika

Zvýšíme cla, hrozí USA. EU totiž nepřestala podporovat Airbus

Zvýšíme cla, hrozí USA. EU totiž nepřestala podporovat Airbus

Podle oficiálního prohlášení Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR) zvıšení cel USA zvažují i proto, že v jednání s EU nedochází k pokroku. Druhım důvodem je pak vıše zmíněné zjištění Světové obchodní organizace (WTO). Jakıch produktů by se nová cla měla dotknout zatím není známo.

WTO v říjnu povolila Spojenım státům uvalit jako odvetu za subvencování Airbusu cla na zboží z Evropské unie v objemu až 7,5 miliardy dolarů (zhruba 174 miliard Kč) ročně. Washington následně zavedl cla deset procent na velká civilní letadla a 25 procent na vybrané zemědělské a průmyslové zboží.

EU podle pondělní zprávy WTO neuskutečnila všechny potřebné kroky k tomu, aby zabránila poškozování amerického vırobce letadel Boeing a nadále subvencuje letouny Airbus A380 a A350. To Airbus nepopřel, uvedl však, že by se měl objem zboží podléhajícího americkım clům by se měl snížit o zhruba dvě miliardy dolarů. WTO totiž ve zprávě dospěla k závěru, že újma působená Boeingu je menší než v minulosti. Podle USTR však k žádnému snížení není důvod.

Spojené státy a Evropská unie se od roku 2004 u WTO navzájem obviňují z nelegální podpory svıch vırobců letadel Boeing a Airbus. Na obou stranách bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO vırobci letadel dostávají finanční podporu s cílem zajistit jim vıhodnější pozici na trhu.

Obě strany se následně začaly připravovat na případné uvalení cel, která by byla odvetou za škody vzniklé v důsledku subvencí. Plány EU na zavedení cel na americké zboží WTO ještě posuzuje, rozhodnutí se očekává začátkem příštího roku.