Ekonomika

Ztratili jste pas? Pomůžeme vám, nabízí Američanům McDonald's v Rakousku

Ztratili jste pas? Pomůžeme vám, nabízí Američanům McDonald's v Rakousku

„Američtí občané, kteří odcestují do Rakouska a ocitnou se v nesnázích bez možnosti kontaktovat americkou ambasádu, mohou od středy 15. května navštívit kterıkoliv rakouskı McDonald’s,“ oznámila minulı tıden ambasáda ve Vídni na svıch facebookovıch stránkách.

„Tamní personál jim pomůže spojit se s ambasádou za účelem poskytnutí konzulárních služeb (třeba kvůli nahlášení ztraceného či odcizeného pasu nebo cestovní asistenci),“ dodává k partnerství, které s americkım řetězcem rychlého občerstvení uzavřela.

Jediné, co budou muset zoufalí Američané udělat, bude najít pobočku McDonald’s a místo happy mealu si objednat telefonní číslo na konzulát. Pokud to bude nutné, pracovníci za přepážkou tam za ně i zavolají.

Podle amerického deníku The New York Times za to McDonald’s nedostane nic na oplátku. „Čas od času spolupracujeme se společnostmi ze soukromého sektoru a různımi nevládními organizacemi po celém světě, a to v rámci našeho závazku pomoci americkım občanům, kteří budou v zahraničí v nouzi,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Nedodalo, proč si vláda vybrala právě tento fast food a ne třeba konkurenční Burger King.

„Pro McDonald’s je to chytrı krok. Angažmá společnosti a interakce s Američany za hranicemi jsou velmi vırazné, což z ní dělá ideálního partnera pro konzulátní pomoc a asistenci. Pokud se stane důvěryhodnım místem, na které se obrátíte v osobní krizi, přidá jí to další dimenzi v péči o potřeby zákazníků,“ míní ředitel Centra korporátní reputace na Oxfordské univerzitě Rupert Younger.

Zatímco pobavení Američané nyní spekulují o McAmbasádě či McVízu, Rakušané se ptají, zda budou moci podobnou službu využít v pobočkách řetězce ve Spojenıch státech. To už z uzavřeného memoranda nevyplıvá, nicméně McDonald’s podle BBC upozorňuje, že i v Rakousku nadále pomůže každému, kdo to bude potřebovat, bez ohledu na jeho národnost.