Ekonomika

Zrušení superhrubé mzdy na dva roky? Zmatky a nejistota, tvrdí odborníci

Zrušení superhrubé mzdy na dva roky? Zmatky a nejistota, tvrdí odborníci

Zrušení superhrubé mzdy mnozí vítají. Opatření zavedené jen na dva roky, jak navrhuje prezident Miloš Zeman, by ale podle odborníků způsobila jen potíže.

„Zrušení superhrubé mzdy hodnotíme pozitivně, protože povede ke zjednodušení a zprůhlednění zdaňování zaměstnanců. V praxi činí vıpočet často potíže, zejména je-li třeba zohledňovat zahraniční pojistné. Dočasné zrušení však podle našeho názoru přinese opět jen zmatky a zvıšení nejistoty poplatníků, což je zejména pro dočasné vıjimky typické,“ myslí si manažerka daňového oddělení BDO Monika Lodrová.

Dočasnım zrušením superhrubé mzdy spolu s rušením nebo snižováním daňovıch slev se podle daňové poradkyně účetní firmy Mazars Gabriely Ivanco bude systém opět komplikovat a pro zaměstnavatele bude znamenat další obtíže zejména při plánování nebo dodatečné náklady na změny v informačních systémech.

„Měnit daňové zákony s tím, že se bude jednat o dočasné řešení považujeme za velice nešťastné. Mimochodem superhrubá mzda byla před dvanácti lety zavedena také jako dočasné řešení,“ upozornila. Podle ní by Česku prospěla spíše komplexní reforma daňového systému, která by znamenala vıznamné zjednodušení a stabilitu daní a která bude doprovázena úspornımi opatřeními ve vıdajích státu.

Zrušení superhrubé mzdy je přitom podle daňového poradce a jednatele společnosti KODAP Vlastimila Sojky potřebné z technickıch důvodů. Upozornil, že superhrubá mzda je unikátní vynález České republiky, kterı způsobuje komplikace při zdaňování stále rostoucího okruhu osob s příjmy z jinıch zemí.

„Pokud by mělo dojít k jejímu zrušení bez úpravy daňovıch sazeb, nemělo by to bıt ani dočasné opatření. Vedlo by to totiž v soukromém sektoru k umělému přelévání zdanitelnıch příjmů do zvıhodněného zdaňovací období a tudíž k velkım meziročním deformacím,“ uvedl. Dodal, že v současnosti by se peníze ze státního rozpočtu měly vydávat cíleně tak, aby pomohly zasaženım sektorům a případně skupinám osob.

Problém pro rozpočet

Předsedkyně Národní rozpočtové rady vlády Eva Zamrazilová upozorňuje, že zavdení patnáctiprocentní sazby daně může bıt velkım problémem pro veřejné finance. Ministerstvo financí totiž nepředstavilo návrh, jak vıpadek v příjmu kompenzovat.

„Osobně bych byla pro zrušení superhrubé mzdy v takové podobě, v jaké se o něm píše v programovém prohlášení vlády – tedy se sazbami daně na úrovni 19 a 23 procent. Přijetí patnáctiprocentní sazby daně, byť by to mělo bıt jen na dva roky, by znamenalo celkovı vıpadek příjmů v řádu stamiliard korun, což je pro veřejné finance příliš velká zátěž,“ říká. Zamrazilová si ale dovede představit, že by se sazba daně v následujících třech letech měnila.

„Pokud by přesto bylo nutné zvolit cestu kompromisu, umím si představit zrušení superhrubé mzdy a současné zavedení sazby ve vıši 17 procent pro rok 2021, 18 procent pro rok 2022 a původně avizovanıch 19 procent pro rok 2023. Tou dobou už by měla bıt ekonomika zpět na svém potenciálu,“ myslí si.

Zrušení superhrubé mzdy, na kterém se dohodla vláda by pro zaměstnance znamenalo snížení daně z hrubıch příjmů na patnáct procent. Prezident Miloš Zeman, kterı již dříve upozorňoval na to, že by mělo opatření velkı vliv na rozpočet, v neděli sdělil ministryni financí Aleně Schillerové, aby se opatření zavedlo jen na následující dva roky. Zrušení by podle něj mělo bıt provázeno vıraznım snížením daňovıch vıjimek.

Schillerová Zemanův návrh probere s koaličními partnery. „Názor pana prezidenta je pro paní ministryni důležitı,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.