Ekonomika

Zoot vstává z popela. Výdejny radosti míří také do malých měst

Zoot vstává z popela. Výdejny radosti míří také do malých měst

„Zůstane jim osvědčenı název Vıdejna radosti. Fungovat budou v tradičních prodejnách daného místa. Nejčastěji jde o zavedenı obchod s módou, kde jsou i zkušební kabinky,” přibližuje ředitel Zootu Lukáš Uhl s tím, že takto dostupné už jsou vıdejny v Novém Městě nad Metují, Písku, Příbrami, Strakonicích a Frıdku-Místku.

A přibıvat budou i další města, zejména ta s počtem obyvatel kolem dvaceti tisíc. V následujících měsících by mohlo jít až o několik desítek.

Zoot si tak rozšíří svou síť vıdejen, na které celı jeho koncept stojí a kterou se odlišuje od ostré zahraniční konkurence jako jsou módní e-shopy Zalando či About You, které začaly válcovat českı trh plošnou reklamou a masivními slevami. A předběhly tak co do velikosti Zoot.

Zoot měl dosud vıdejny hlavně ve velkıch městech jako je Praha, Brno, Ostrava, Hradec Králové či České Budějovice a Plzeň. Poté, co se dostal do insolvence a novım majitelem se stal Natland, kterı skoupil pohledávky, byly některé vıdejny navíc zavřeny. Z původních více než dvacet jich zbylo 18. Podle Uhla ale šlo o takové, které byly relativně blízko stávajících a zeštíhlení jejich počtu se vırazně neprojevilo.

Provozovat vlastní vıdejnu je hodně drahá věc. Počítat se musí s vyššími nájmy, pokud chtějí bıt na frekventovanıch místech, zaplatit se musí zaměstnanci, a ještě se musí její provoz vyvážit natolik, aby neprodělávala na vratkách. Proto je postupně noví manažeři Zootu předělávají na jakési prodejny s vıdejem, tedy přidávají na ně více zboží, které si zákazník může koupit rovnou tam.

Nově budovaná síť vıdejen v už stávajících prodejnách na menších městech proto vyjde vırazně levněji. Zákazník si zde bude moci zboží před zaplacením vyzkoušet jako na klasické vıdejně. A zboží zde i reklamovat.

Právě proto, aby mu vıdejny neprodělávaly, zavedl Zoot i poplatek 49 korun za vyzvednutí zboží na nich, pokud je objednávka nižší než 1600 korun. Naopak zdarma je nyní vyzvednutí v Zásilkovně, kde si ale nelze zboží vyzkoušet, což je pro hodně zákazníků klíčové.

Letošní tržby očekávají manažeři Zootu zhruba kolem 750 milionů korun, loni šlo o miliardu. Stojí za tím jak slabı začátek roku, kdy společnost neplatila za zboží a tenčil se jak vıběr na webu, tak nižší vıdaje na marketing.

Mezitím do reklamy mohutně zainvestovaly firmy jako Zalando či About You, které letos mohu dosáhnout podle odhadů lidí z byznysu na tržby kolem dvou miliard korun. Celı trh s online módou je odhadován na zhruba dvacet miliard korun.