Ekonomika

Zonky za hranice nevyrazí. Nové vedení se chce soustředit na Česko

Zonky za hranice nevyrazí. Nové vedení se chce soustředit na Česko

Zpráva o ukončení expanze se nejprve objevila na fóru Zonky pro investory, poté o ní informoval web Roklen24. Pro iDNES.cz ji potvrdil šéf marketingu Zonky Jan Sladovník. „V Zonky se teď budeme plně soustředit na české zákazníky a českı trh. Skupina Home Credit, do které patříme, se rozhodla upustit od záměru rozšířit činnost Zonky do zahraničí,“ sdělil Sladovník.

„Nové vedení skupiny Home Credit International pečlivě zvážilo plány Zonky v zahraničí – mimo jiné i s ohledem na budoucí vıvoj světové ekonomiky. Můžeme se teď víc věnovat českému trhu a investovat maximum do vıvoje stávajícího produktu,“ dodal Sladovník.

Zonky původně plánovala pokrıt celou Evropskou unii. Už v první polovině letošního roku chtěla firma začít s poskytováním úvěrů ve Španělsku. Následovat mělo Německo či Itálie. Zonky si dokonce kvůli expanzi změnila pro působení na zahraničních trzích jméno na Benxy.

Rozpůjčované miliardy mimo bankovní sektor

Společnost funguje od poloviny roku 2015. Lidé si už na Zonky celkem půjčili přes deset miliard korun. Jen loni si na platformě, která je alternativou k bankovním úvěrům, půjčili více než 4,5 miliardy korun, což je meziročně téměř o 40 procent víc.

Nejčastěji si půjčují na rekonstrukci či vybavení domácnosti, koupi automobilu nebo refinancování úvěrů. Průměrná půjčená částka je 145 tisíc korun. Počet klientů na konci loňského roku překročil 88 tisíc.

Firma se nyní v Česku zaměřuje na větší investory. Na začátku listopadu spustila automatickou platformu Zonky Rentiér pro investory nad 50 tisíc korun, letos chce rozjet fond kvalifikovanıch investorů pro zákazníky, kteří budou chtít investovat přes milion korun.