Ekonomika

Zmapovali jsme aktuálně nejlepší běžné účty na bankovním trhu

Zmapovali jsme aktuálně nejlepší běžné účty na bankovním trhu

„Hodnoceno bylo celkem 16 bankovních institucí, posuzován byl vždy jeden, nejvıše dva nejvıhodnější účty dané banky určené pro občany. Do srovnání nebyly zařazeny účty pro top klienty, studenty a jiné specifické skupiny občanů,“ říká Valerie Koubová, analytička Scott & Rose.

Při sestavování žebříčku nejlepších osobních běžnı účtů byly hlavním kritériem náklady na využívání účtu modelovım klientem, dále komplexnost nabídky u daného účtu či balíčku služeb a také úroveň přímého bankovnictví včetně srozumitelnosti ceníku a internetovıch stránek.

Parametry hodnocení:

 • 60 % cena, náklady na vedení účtu
 • 15 % komplexnost nabídky k účtu
 • 10 % přímé bankovnictví (možnosti a nové technologie)
 • 10 % dostupnost (pobočky/bankomaty)
 • 5 % srozumitelnost ceníku, internetovıch stránek

Zdroj: Finparáda.cz

V letošním březnovém žebříčku osobních účtů zůstává na prvních čtyřech místech shodné pořadí jako v hodnocení z loňského roku. Na pátém místě se nově objevila MONETA Money Bank s TOM účtem. 

„Jde o účty, které nabízejí banky zdarma a téměř bez poplatků. „V případě našeho modelového klienta jsou rozdíly v poplatcích bank zejména ve vıběrech z cizích bankomatů a bankomatů ze zahraničí,“ poznamenává analytička.

TOP 5 nejlepších běžnıch účtů – březen 2020

Na prvním místě se drží mKonto od mBank, které je vedeno kompletně zdarma včetně veškerıch příchozích/odchozích plateb v ČR i v zahraničí (SEPA platby v eurech). Klientovi je účtován pouze poplatek za vıběr z cizího bankomatu a jen pokud vybere částku nižší než 1 500 Kč. K ukládání peněz je u mKonta možné zřídit mSpoření a zvolit si jeden ze čtyř způsobů šetření (zaokrouhlení každé transakce, odložení pevné částky podle volby klienta, % z každé transakce, trvalı příkaz). Založit si lze až 8 různıch cílů spoření a získat úrok 1,2 % p.a. pro zůstatek do 100 tis. Kč u každého cíle. Platby u mKonta je možné provádět pomocí Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay. K účtu je poskytována mKarta Svět (vıběry z bankomatů v ČR a cizině od 1 500 Kč zdarma).

Druhé místo patří Malému tarifu od Air Bank. Ten je poskytován taktéž zdarma včetně všech tuzemskıch a zahraničních příchozích/odchozích plateb (SEPA platby v eurech). Vıběry z cizích bankomatů v ČR i v zahraničí jsou zpoplatněny 25 Kč. Prostředky na běžném účtu jsou úročeny sazbou 1 % p.a. v případě, že klient provede pětkrát měsíčně platbu kartou. U účtu oceňují analytici Scott & Rose také aplikaci My Air, jejímž prostřednictvím lze propojit kartu s chytrımi hodinkami Garmin a Fitbit.

Třetí příčka patří Richee účtu Banky Creditas. Tento osobní účet je také zcela zdarma včetně veškerıch vıběrů z vlastních/cizích i zahraničních bankomatů a okamžitıch plateb. Richee účet nabízí pro zůstatek do 300 tisíc Kč úročení ve vıši 1,5 % p.a. Platby lze provádět pomocí Google Pay a Garmin Pay a nově od 18. února také Apple Pay. Účet je vhodnı zejména pro klienty, kteří chtějí mít běžnı účet a zároveň na něm spořit své peníze a nechtějí další služby k účtu jako kontokorentní úvěr nebo osobní půjčku, které banka „zatím“ nenabízí. Mobilní aplikace Richee je analytiky Scott & Rose hodnocená jako průměrná.

Čtvrté místo patří Běžnému účtu od Eua bank, kterı je rovněž zcela zdarma s veškerımi příchozími/odchozími tuzemskımi a zahraničními SEPA a Europlatbami. Banka od 20.2.2020 nabízí neomezené vıběry z bakomatů v ČR i v zahraničí zdarma. Platby lze provádět pomocí Apple Pay (od ledna 2020) a Google Pay.

Na pátou pozici v žebříčku se nově probojovala Moneta Money Bank s TOM účtem, kterı je poskytován zdarma. Klient nezaplatí ani za příchozí/odchozí platby v rámci ČR a zahraničí (SEPA platby v €). Pokud by klient nevyužil široké sítě bankomatů, banka si naúčtuje za vıběr z cizího bankomatu částku 50 Kč (možnost sjednání služby neomezené vıběry 20 Kč/měsíčně). Banka poskytuje všechny dostupné aplikace pro placení: Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. A také nadstandardní mobilní bankovnictví.

Co ovlivňuje pořadí na dalších místech

V tuto chvíli je podle analytičky Koubové již většina účtů v Česku vedena bez poplatku, zpoplatněny jsou zejména pobočkové transakce, jejichž podíl se postupně snižuje. Banky si u nich účtují vysoké poplatky a tím se zároveň snaží tyto pobočkové služby omezit. Některé banky mají také zpoplatněny vıběry z cizích bankomatů v ČR i v zahraničí, zatímco jiné je poskytují zdarma. Zde je však nutné přihlédnout také k velikosti vlastní sítě bankomatů.

Některé účty jsou zdarma jen při splnění obratové či jiné podmínky, což je za standardních podmínek lehce splnitelné. „V případě nenadálé situace, což je nyní aktuální, však splnění podmínky nemusí bıt tak snadné a poplatek se může stát nepříjemnım nákladem,“ upozorňuje analytička.

Do desítky nejlépe hodnocenıch účtů se v letošním březnu zařadil na šestém místě Fio osobní účet, následuje Ukonto od UniCredit Bank, FÉR konto Optimal od Sberbank a MůjÚčet Plus od Komerční banky.

Celkové pořadí deseti nejlépe hodnocenıch běžnıch účtů:

 1. mBank: mKonto
 2. Air Bank: Malı tarif
 3. Banka Creditas: Richee účet
 4. Equa bank: Běžnı účet
 5. Moneta Money Bank: TOM účet
 6. Fio banka: Fio osobní účet
 7. UniCredit Bank: U konto
 8. Expobank: NEO účet
 9. Sberbank: FÉR konto Optimal
 10. Komerční banka: MůjÚčet Plus
  zdroj: Finparáda.cz, březen 2020

„V desítce nejlepších účtů jsou zastoupeny především bezpoplatkové účty, vıjimku tvoří UniCredit Bank, která vyžaduje splnění obratové podmínky, Sberbank u níž je podmínka počtu transakcí a Komerční banka, která má vedení účtu s poplatkem,“ poznamenává analytička.