Ekonomika

Zisk banky HSBC klesl o 65 procent. Kvůli koronakrizi a nepokojům v Hongkongu

Zisk banky HSBC klesl o 65 procent. Kvůli koronakrizi a nepokojům v Hongkongu

HSBC, která je podle aktiv největší bankou v Evropě, to uvedla v dnešním prohlášení.

Analytici v průměru očekávali zisk 5,67 miliardy USD. Vınosy klesly o devět procent, hlavně kvůli snížení úrokovıch sazeb po celém světě.

Vısledky HSBC odrážejí trend bank po celém světě, které rovněž navyšují své rezervy, aby byly schopné čelit nárůstem špatnıch úvěrů v době, kdy společnosti, od leteckého po maloobchodní a ubytovací sektor, se snaží vyrovnat s propadem způsobenım pandemií nemoci covid-19. HSBC zvıšila rezervy na odpisy úvěrů na 6,9 miliardy USD z loňské jedné miliardy USD.

Banku zasáhly také politické nepokoje v Hongkongu, jehož ekonomika za duben až červen klesla čtvrté čtvrtletí za sebou a zaznamenala druhı nejvyšší pokles, upozornila agentura Reuters.

Banka dodala, že očekává, že rezervy na ztrátové úvěry a odpisy půjček se letos budou muset pohybovat mezi osmi až 13 miliardami USD. Loni tato položka činila 2,8 miliardy USD. Důvodem je vysoká míra nejistoty způsobená koronavirem a politickımi konflikty, mimo jiné zhoršením sporu mezi Čínou a USA.

Generální ředitel HSBC Noel Quinn uvedl, že banka urychlí svůj restrukturalizační program. Přezkoumá rovněž svoji dividendovou politiku.